ФЕЙК: Діяльність біолабораторій призвела до спалаху африканської чуми свиней в Україні

ФЕЙК: Діяльність біолабораторій призвела до спалаху африканської чуми свиней в Україні

15 Серпня 2022
FacebookTwitterTelegram
1509

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські колаборанти у Запорізькій області поширюють інформацію, що спалахи африканської чуми свиней та зростання кількості захворювань щитовидної залози в Україні можуть бути пов’язани з діяльністю біолабораторій.

Проте це — неправда. Діяльність будь-яких лабораторій в Україні не пов’язана з динамікою захворюваності на африканську чуму свиней чи на виникнення проблем із щитовидною залозою в населення. 

VoxCheck неодноразово спростовував російські фейки про «біолабораторії США в Україні». Насправді ж українські лабораторії співпрацюють зі США в рамках Програми зі зменшення біологічної загрози США для модернізації лабораторій, досягнення вищого рівня біобезпеки, проведення дослідницьких проєктів, удосконалення епідеміологічного нагляду. Ці лабораторії ніколи не займались розробкою біологічної чи будь-якої іншої зброї.

Африканська чума свиней

Сьогодні в Україні немає масштабного спалаху африканської чуми свиней. У 2022 році випадки цієї хвороби реєстрували серед тварин у Київській, Житомирській, Чернігівській, Кіровоградській та Сумській областях. У червні-липні 2022 року нові випадки були лише на Сумщині та Кіровоградщині. 

Статистика захворюваності на африканську чуму свиней із 2012 року (коли її  вперше зафіксували в Україні) демонструє, що спалахи хвороби у перші 7 місяців 2022 року не є рекордними:

  • 2012: 1 випадок;
  • 2013: 0 випадків;
  • 2014: 16 випадків;
  • 2015: 40 випадків;
  • 2016: 91 випадок;
  • 2017: 163 випадки;
  • 2018: 145 випадків;
  • 2019: 53 випадки;
  • 2020: 28 випадків;
  • 2021: 16 випадків;
  • 2022: 6 випадків.

Вірус африканської чуми свиней не передається людині та є безпечним для її здоров’я, від цього захворювання страждають лише домашні та дикі свині. 

Вперше цей вірус ідентифікували на початку 1900-х років у Східній Африці. Дикі свині та аргасові кліщі можуть бути первинним джерелом цієї інфекції. Наразі хворобу періодично реєструють в Європі, Азії, Африці, Карибському та Тихоокеанському регіонах.

Отже, виникнення та поширення африканської чуми свиней жодним чином не пов’язано з діяльності лабораторій ні в Україні, ні в будь-якій іншій країні.

Захворювання щитовидної залози

У відкритому доступі немає даних про кількість захворювань щитовидної залози серед українців у 2022 році. Востаннє про кількість захворювань повідомляв Центр громадського здоров’я МОЗ України у травні 2020 року. Тоді Центр заявив, що за останні 5 років кількість захворювань щитовидної залози збільшилася у 5 разів. 

Цей показник залежить від зовнішнього середовища, йодного дефіциту, способу життя, стресу, харчування (зокрема достатню кількість йодовмісних продуктів у раціоні), супутніх захворювань. Також Центр повідомив, що високий відсоток ризику проблем із щитовидною залозою передається у спадок. Для запобігання захворювань МОЗ рекомендує споживати достатньо йодовмісних продуктів, раціонально харчуватися та проходити регулярні профілактичні огляди.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний