ФЕЙК: Дніпро обміліло, бо українські військові перекрили гідротехнічні затвори ГЕС

ФЕЙК: Дніпро обміліло, бо українські військові перекрили гідротехнічні затвори ГЕС

30 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
894

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють допис колаборанта Володимира Рогова, який стверджує, що річка Дніпро обміліла через дії українських військових. Рогов пише, що ЗСУ готуються форсувати Дніпро у районі Каховського водосховища, тож перекрили для цього гідротехнічні затвори ГЕС на плотинах Дніпровського каскаду у верхів’ях, зокрема на Кременчуцькій та Дніпровській ГЕС.

Насправді річка обміліла через добування піску, глобальні зміни клімату та обстріли росіян. 

Скриншот допису

Причини зниження рівня води у Дніпрі можна поділити на довоєнні та ті, які виникли під час повномасштабного вторгнення росії в Україну. 

Ексголова Державної екологічної інспекції України Андрій Мальований ще у 2020 році пояснював, що добування піску є частковою причиною обміління Дніпра. Інша причина — утворення мілин на річці через підвищення середньорічних температур на 1-2 градуси. Зарегульованість стоку також впливає на зниження рівня води у річках, які впадають у Дніпро.

У Держекоінспекції Київського округу зазначили, що під час заходів контролю у 2021 році у Дніпрі виявили перевищення допустимих концентрацій нітратів, заліза, амонійного азоту, нітритів, фосфатів, сульфатів, ХСК, БСК, хлоридів. Також зазначили, що ПрАТ «Київводоканал» скидає у річку майже 300 мільйонів кубометрів зворотних вод, які містять речовини, що забруднюють воду. Наслідками цих дій є обміління та забруднення Дніпра. 

Ситуація зі зниженням рівня води у Дніпрі почала погіршуватися і з початком повномасштабного вторгнення росії. Через обстріли росіян було пошкоджено деякі запірні шандори Каховської ГЕС, через що рівень води у Каховському водосховищі знизився. 

Росіяни обстрілюють прибережні райони та територіальні громади Придніпровського промислового регіону (Кіровоградська, Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська області). Через постійні обстріли пошкоджені або зруйновані об’єкти водопостачання та водовідведення (каналізаційні споруди, станції водопідготовки).

У коментарі для Суспільного керівник міського рибоохоронного патруля Віктор Іванько зазначив, що рівень води у Кременчуцькому водосховищі найнижчий за історію спостережень. Іванько повідомив, що з Дніпра скидають воду для того, аби виробити електроенергію, адже ситуація з електрозабезпеченням в Україні є кризовою. 

Координатор з екологічної безпеки мережі підтримки громадських досліджень «Довкола» Максим Сорока повідомив, що зниження рівня води у Дніпрі спостерігали і у 2002-му, 2017-му та у жовтні 2022 року. За його словами, обміління частіше відбувалося влітку, що пов’язано з технічними режимами водосховищ та гідрологічними умовами. Сорока зазначив, що наразі ситуація з обмілінням некритична: воно не загрожує жодному з водозаборів у басейні Каховського водосховища.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний