ФЕЙК: ДНК вакцинованих від COVID-19 змінюється, тому її можна запатентувати

ФЕЙК: ДНК вакцинованих від COVID-19 змінюється, тому її можна запатентувати

29 Липня 2021
FacebookTwitterTelegram
1460

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють дописи про те, що після вакцинації людське ДНК змінюється і його можна запатентувати. Вакцинована людина нібито вважається трансгенною — генетично модифікованою — та не може користуватись правами людини. У соцмережах стверджують, що подібний статус будуть мати й діти трансгенної людини.

Для підтвердження наводиться постанова Верховного суду США щодо справи 2013 року, у якій брали участь Асоціація молекулярної патології проти Myriad Genetics, Inc. Згідно з рішенням суду, ДНК як “продукт природи” не може бути запатентованим. Однак якщо ДНК був модифікований мРНК-вакцинами, то геном можна запатентувати, пишуть у соцмережах. 

Це неправда. Раніше це вже спростовували іноземні незалежні фактчекери з AP NEWS, Rappler, Reuters, USA Today. Вакцини від COVID-19 не змінюють ДНК людини. А висновки щодо рішення Верховного суду США безпідставні — людина не може бути запатентована, незалежно від того, вакцинована вона чи ні. 

Вакцини Moderna та Pfizer, що затверджені США та ЄС, використовують мРНК-технологію.

Детально про те, як працюють мРНК-вакцини та чому вони не можуть змінювати ДНК людини, VoxCheck писав тут і тут

Висновки щодо постанови Верховного суду США безпідставні, оскільки в документі взагалі не згадують вакцини, а людина не може бути запатентована. Діє правило щодо непатентування всього, що знаходиться в природі, включаючи людину. Такий коментар надала AP NEWS Лара Картрайт-Сміт (Lara Cartwright-Smith), доцентка кафедри політики та управління охороною здоров’я Університету Джорджа Вашингтона.

У ЄС також будь-які елементи тіла людини, зокрема послідовність або часткова послідовність гена, не можуть бути запатентовані, це забороняє Директива Європарламенту 1998 року.

У справі 2013 року розглядали можливість запатентувати послідовності генних мутацій, які можуть призвести до раку молочної залози. Було створена кДНК — синтетична копія ДНК для тестування мутації.

Таким чином, запатентувати можливо лише синтетично виведений продукт, а не природний. Тобто патентуватися буде штучно зроблена копія геному, а не безпосередньо ДНК, що належить людині.

Неправдиве твердження про патентування ДНК вакцинованих поширили лікарі Чінда Бандоліно (Chinda Brandolino) та Керрі Мадей (Carrie Madej). Раніше вони неодноразово поширювали інші фейки та теорії змов про пандемію COVID-19. Їх спростовували іноземні незалежні фактчекери з Rappler та Chequeado. Брандоліно навіть засуджували її колеги за неетичність та непрофесіоналізм.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний