ФЕЙК: До місця вакцинації від COVID-19 притягується магніт - у вакцинах є чипи або метали

ФЕЙК: До місця вакцинації від COVID-19 притягується магніт – у вакцинах є чипи або метали

27 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
2518

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео, на яких люди, які нібито зробили щеплення від COVID-19, стверджують, що до місця вакцинації можна прикласти магніт, і він триматиметься. Цим автори відео натякають, що під час щеплення вводять чипи. У подібних варіаціях відео до руки прикладають монету, і начебто її притягує те, чим вакцинували людей.

Кадри відео, які поширюють у мережі

Утім, це фейк. І його вже розвінчали іноземні незалежні фактчекери з FullFact, PolitiFact, Reuters, FactCheck.org, USA TODAY, FactCheck Georgia, Istinomer та Science Feedback, AAP FactCheck.  

Вакцини проти COVID-19 не містять металів або мікрочипів, які могли б притягувати магніт. 

Наприклад, вакцини від виробників Pfizer-BioNTech та Moderna містять у собі мРНК, ліпіди, солі, речовини для підтримки pH. Вакцина від виробника Johnson & Johnson містить модифікований аденовірус, амінокислоти, антиоксиданти, етанол, емульгатор, цукор та солі. Жоден із цих інгредієнтів не є металами, а отже, жоден з них не є магнітним.

Вакцина Oxford-AstraZeneca містить подібні інгредієнти, як і вакцина Johnson & Johnson, але як консервант включає хлорид магнію. Хоча магній є металом, він також немагнітний, як у своїй елементарній формі, так і у вигляді хлористо-магнієвої солі.

Як пояснював у коментарі для Reuters Майкл Коуі (Michael Coey), професор фізики у Триніті Коледжі (Дублін), «знадобиться приблизно один грам заліза, щоб притягнути та підтримувати постійний магніт у місці ін’єкції», а обсяг дози вакцини проти COVID-19 дуже малий (від 0,3 мл у вакцині Pfizer-BioNTech до 0,5 мл у вакцинах Moderna та Johnson&Johnson). На думку експертів, навіть якби вакцини містили магнітний інгредієнт, його кількості було б недостатньо для утримання магніту через шкіру людини.

Найменші розроблені мікросхеми RFID – їх використовують для зберігання та передачі інформації на зчитувальний пристрій, що знаходиться поруч, – мають розмір близько 0,25 мм. А для того, щоб ця мікросхема з легкістю пройшла через голку, вона повинен бути менше 10 мікрон (0,01 мм) – про це пояснила Касандра Беррі (Cassandra Berry) у коментарі для AAP FactCheck. Тому введення таких пристроїв через голки наразі не є можливим.

Більше того, немає доказів, що люди на відео справді вакциновані проти COVID-19, так само як і того, що магніт тримається саме через магнетизм, а не, наприклад, клейку речовину.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний