ФЕЙК: Доклінічні випробування вакцин припинили через смерть тварин

ФЕЙК: Доклінічні випробування вакцин припинили через смерть тварин

31 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
568

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про те, що нібито під час слухань в комітету Сенату штату Техас 6 травня було виявлено, що випробування вакцин проти коронавірусу на тваринах припинили через те, що тварини почали помирати.

Утім, це — неправда

Схожі фейки вже спростовували незалежні фактчекери з Science Feedback, Associated Press та Full Fact.

Вакцини Pfizer, Moderna та Johnson & Johnson пройшли доклінічні випробування на тваринах перед тим, як Управління з продовольства і медикаментів США (FDA) дозволило їх використовувати. У наукових журналах є опубліковані результати тестувань, проведених на тваринах. Наприклад, про Pfizer-BioNTech, Moderna, та Johnson & Johnson.

Вакцини, які тестували на тваринах під час доклінічних випробувань не спричиняли їхню смерть, і випробування через смерть тварин не припиняли.

Кріс Мегі (Chris Magee) з Understanding Animal Research у коментарі для Full Fact зазначив, що якби під час доклінічних випробувань від вакцин помирали тварини, то випробування на людях би не розпочали.

Цей фейк імовірно з’явився внаслідок некоректного використання дослідження вакцин від коронавірусів ще в 1990 роках. Тоді вчені розробляли вакцину проти коронавірусу, який вражає котів. Під час випробувань препарату кілька вакцинованих котів загинули через інфікування котячим коронавірусом внаслідок антитілозалежного посилення інфекції (ADE). 

Антитілозалежне посилення інфекції — явище, коли антитіла, які формуються проти вірусу, посилюють можливість вірусу викликати інфекцію замість того, щоб захищати організм.

Утім, ці результати досліджень не можна порівнювати з випробуванням вакцин від COVID-19, оскільки ефекту ADE не було зафіксовано під час клінічних випробувань препаратів. Оскільки вакциновані люди менш схильні до розвитку складних симптомів COVID-19, у Science Feedback роблять висновок, що очевидно, що ефекту ADE від вакцин немає.

Фейки про ефект ADE ми вже спростовували неодноразово, наприклад, тут і тут.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний