ФЕЙК: Документ ГПУ, який підтверджує, що гелікоптер у Броварах збили з ПЗРК

ФЕЙК: Документ ГПУ, який підтверджує, що гелікоптер у Броварах збили з ПЗРК

6 Лютого 2023
FacebookTwitterTelegram
730

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють документ нібито Генеральної прокуратури України, де вказано, що гелікоптер у Броварах збили з ПЗРК «Ігла».

Однак це — фейк. У Повітряних Силах ЗСУ спростували цю інформацію, також у документі є помилки.

Фото фейкового документа

У Повітряних Силах ЗСУ повідомили, що цей документ щодо причини катастрофи гелікоптера Super Puma в Броварах фейковий. Також вони зазначали, що в документі з помилкою написані ініціали командувача повітряного командування «Центр». Там вказано «Кривоножко А.Н.», а мало б бути «Кривоножко А. М.», бо він Миколайович. Літера «Н» в ініціалах свідчить, що документ перекладали з російською — «Николаевич».

У документі також є кілька неточностей: у тексті вказано, що у складі комісії із розслідування були представники Генпрокуратури, Національної поліції та СБУ, а сам документ нібито видала Генпрокуратура. Однак документ створений на бланку Міністерства оборони. Причому ні адресант (Командувач повітряного командування «Центр»), ні адресат (Головнокомандувач ЗСУ Залужний) не працюють у Міністерстві оборони.

Трагедію в Броварах розслідує урядова комісія, її очолює Віце-прем’єр-міністр України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков, тож він мав би звітувати про результати роботи. Також до складу комісії входять заступник Міністра внутрішніх справ, Голова Державіаслужби, Голова Держпраці, Голова ДСНС, голова Київської ОВА, Міністр охорони здоровʼя, заступник Державного секретаря Кабінету Міністрів України, Міністр оборони, перший заступник Голови СБУ, заступник Керівника Офісу Президента України, директор департаменту персонального штабу Головного управління Національної гвардії та перший заступник Секретаря РНБО.

Тобто комісія повинна звітувати голові Уряду, а командування ЗСУ, зокрема командування «Центр», та Офіс Генерального прокурора не беруть участь у розслідуванні. 

Офіс Генерального прокурора зазначав, що досудове розслідування здійснюється слідчими Головного Управління СБУ.

Крім того, на сайті Офісу генерального прокурора ми не знайшли документів, у яких використовується скорочення «Генпрокуратура», у документах пишуть офіційну назву органу.

Одразу після катастрофи російські телеграм-канали також зазначали, нібито вертоліт збили з ПЗРК «Ігла», однак офіційні джерела таких версій не повідомляли. Серед офіційних версій катастрофи, які розглядає слідство, наступні: 

  • порушення правил польоту;
  • технічна несправність гелікоптера;
  • умисні дії щодо знищення транспортного засобу.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний