ФЕЙК: Дослідження США в Україні призвели до зростання захворюваності на кліщовий бореліоз в Україні та збільшення кількості кліщів в Росії

ФЕЙК: Дослідження США в Україні призвели до зростання захворюваності на кліщовий бореліоз в Україні та збільшення кількості кліщів в Росії

29 Липня 2022
FacebookTwitterTelegram
848

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Із 7 липня 2022 року російські медіа поширили заяву міноборони росії про дослідження науковців із США іксодових кліщів у південно-східному регіоні України. Це дослідження нібито збіглося у часі «зі стрімким зростанням захворюваності» на кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) в Україні та призвело до збільшення кількості кліщів цього виду у прикордонних з Україною регіонів росії.

Вчені справді досліджували кліщів в Україні, але не існує жодних доказів збільшення захворюваності кліщовим бореліозом в Україні чи збільшення кількості кліщів у росії. 

Дослідження іксодових кліщів справді проводилось у 2019 році групою вчених із України, Європи та США (Техаський університет). Метою цього дослідження стало вивчення іксодових кліщів, зібраних з тварин та рослин у п’яти регіонах України. Результати дослідження були пізніше опубліковані кількома науковими виданнями. Схожі дослідження в Україні проводились й раніше різними групами вчених: наприклад, у 2017 та 2008 роках.

Хвороба Лайма — це бактеріальне захворювання, що передається через укуси інфікованих кліщів. Це доволі поширене захворювання в Європі. Типові симптоми включають висипи на шкірі, лихоманку, головний біль, втому. Більшість випадків можна успішно вилікувати за допомогою антибіотиків протягом кількох тижнів. Без застосування антибіотиків інфекція може поширитися на суглоби, серце та нервову систему. 

Заява щодо спалаху кліщового бореліозу в Україні неправдива. За даними Центру громадського здоров’я МОЗ, у 2019 році в Україні зареєстрували на 17,2% менше випадків хвороби Лайма, ніж в 2018 році. У 2020 році захворюваність впала на 38,7%, у 2021 році знизилася на 11%. Водночас у перші 6 місяців 2022 року зафіксували на 10,8% випадків більше, ніж в аналогічний період 2021 року. Отже, у статистиці немає значних спалахів хвороби у період після проведення досліджень.

Інформації щодо зростання кількості іксодових кліщів у прикордонних регіонах росії немає у відкритих джерелах. Будь-які заяви стосовно впливу наукових досліджень в Україні на кількість кліщів у росії є безпідставними.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний