ФЕЙК: Ексомбудсменка Людмила Денисова визнала, що поширювала фейки про російську армію за наказом української розвідки

ФЕЙК: Ексомбудсменка Людмила Денисова визнала, що поширювала фейки про російську армію за наказом української розвідки

28 Жовтня 2022
FacebookTwitterTelegram
708

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють уривок із відеорозмови, у якій ексомбудсменка із прав людини Людмила Денисова нібито визнала, що поширювала фейки про російську армію за наказом української розвідки. Крім того, цей уривок наводять як доказ зізнання Денисової, що існування в’язниці на ЗАЕС — це фейк. Розмова відбулася з російськими пранкерами, так званими «Вованом» та «Лексусом», що вдавали з себе колишнього посла США в росії Майкла Макфола.

Проте це — неправда. Людмила Денисова не стверджувала, що поширювала фейки за наказом розвідки.

В опублікованому відео не видно людину, з якою розмовляє Людмила Денисова. Тож спершу необхідно підтвердити, чи справді пранкери могли записати це відео, вдаючи з себе Майкла Макфола. Перший уривок із Денисовою пранкери опублікували 5 жовтня 2022 року. 30 вересня у твіттері Майкл Макфол написав, що зловмисники здійснюють відеодзвінки, використовуючи його ім’я та зовнішність (за допомогою діпфейків). Ймовірно, так пранкерам вдалося записати розмову з ексомбудсменкою.

Повне, за словами пранкерів, відео розмови опублікували 7 жовтня. Утім, насправді «повне відео» досі є обрізаною версією, у якій є велика кількість монтажних склейок. Це відео — комбінація фрагментів розмови, які подекуди не пов’язані між собою. Монтаж міг дозволити пранкерам приховати невигідні для себе фрагменти розмови.

Навіть у неповній версії розмови Людмила Денисова не заявляла, що поширювала фейки за наказом української розвідки чи іншої зацікавленої сторони. Натомість вона згадувала важливість поширення інформації про злочини зс рф під час війни серед західних країн-партнерів. Ексомбудсмена наголошувала на тому, що оприлюднення таких кейсів з усіма доказами є важливим інструментом заохочення партнерів до збройної допомоги Україні. Також Денисова висловила обурення щодо недостатнього рівня публікації інформації про воєнні злочини російської армії в медіапросторі після її звільнення.

Крім того, відеозапис також не доводить, що теза про в’язницю на ЗАЕС є  дезінформацією. Після слів Людмили Денисової про прохання до неї написати про існування в’язниці на ЗАЕС відео одразу ж переривається на уривок, де вона розповідає про чинного омбудсмена. Фрагменти розмови змонтовані таким чином, що вона ніби звинувачує омбудсмена у небажанні оприлюднювати інформацію про злочин росії через відсутність доказів від офіційних джерел. 

Ще 26 серпня Східна Правозахисна група повідомила про існування катувальні та в’язниці у підземному бункері АЕС, де незаконно утримують українських активістів, волонтерів та звичайних цивільних. Правозахисники також уточнили, що в’язницею керує угрупування «Вагнера», члени якої дозволяють собі будь-які види тортур українців. Таку інформацію правозахисники отримали від місцевих жителів. 1 вересня видання The Insider підтвердило факти викрадення та катування людей в окупованому Енергодарі, але не уточнило, де саме російська армія влаштувала в’язницю.

Численні воєнні злочини російської армії неодноразово підтверджували міжнародні організації, незалежні розслідувачі та фактчекери. Раніше VoxCheck спростовував російські фейки про воєнні злочини у Бучі та Оленівці.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний