ФЕЙК: Фінляндія перекидає танки до кордону з росією

ФЕЙК: Фінляндія перекидає танки до кордону з росією

31 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
516

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

Користувачі соцмереж поширюють відео, на яких нібито видно, як Фінляндія перекидає до кордону з росією бойову техніку, переважно танки. Однак це неправда: техніку на відео переміщують для армійських навчань «Arrow 22», які проходили в населених пунктах Нінікало та Сякюля на Заході Фінляндії — далеко від російського кордону. 

Стоп-кадри з відео, на яких нібито видно, що танки перекидають до кордону з росією 

Ці відео почали поширювати в соцмережах з початку травня 2022 року. У деяких повідомленнях вказують, що на відео видно танки «Леопард», які стоять на озброєнні у Фінляндії. 

У зв’язку з масовим поширенням цих відео Міністерство оборони Фінляндії опублікувало у твіттері заяву. У відомстві підтвердили, що на них зафіксовано переміщення фінської техніки, але її не перекидали до кордону з росією. «Переміщення техніки пов’язане з армійськими механізованими навчаннями «Стріла 22». Вони проходять у Ніінісало та Сякюля», — повідомили в Міноборони. 

Відстань від Ніінісало до фінського кордону з росією — приблизно 330 км, від Сякюлі — майже така сама. 

 

Відстань від Ніінісало до фінського кордону з росією. Джерело — Google Maps 

Відстань від Сякюлі до фінського кордону з росією. Джерело — Google Maps

Навчання «Arrow 22» анонсували ще в середині квітня. Вони проходили з 2 по 13 травня, участь взяли делегації з Великої Британії, Латвії США та Естонії. В анонсі йшлося, що мета «Arrow 22» — «розвивати вміння механізованих підрозділів працювати у багатонаціональному середовищі та опрацьовувати ухвалення міжнародної допомоги в напрямі національної безпеки». У навчаннях взяли участь близько 3400 військових, а також 150 одиниць броньованого транспорту та близько 300 одиниць військової техніки.

До речі, в анонсі навчань вказано, що гусеничну техніку доставлятимуть на полігон залізницею. У тексті не згадується, чи збиралися задіяти танки «Леопард», однак сам анонс проілюстрували фото цього танка в Ніінісало. 

Анонс військових навчань «Arrow 22» на сайті Міністерства оборони Фінляндії. Підпис до фото фінською: «Бойовий танк Leopard 2A6 Arrow 19 в Ніінісало»

Цей фейк уже спростовували незалежні іноземні фактчекери з dpa factchecking. Завдяки Google Maps вони встановили, що місце зйомки відео — місто Тампере. На карті можна впізнати великі димарі та багатоквартирні будинки з відео. Якщо збільшити масштаб карти, то можна виявити, що на відео потяги рухаються на захід, у зворотній від кордону з росієї бік. 

Зліва — стоп-кадр з відео, справа — фото місцевості, повз яку проїжджали потяги, в Google Maps

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний