ФЕЙК: Гірсько-штурмова бригада ЗСУ має нацистську назву «Едельвейс»

ФЕЙК: Гірсько-штурмова бригада ЗСУ має нацистську назву «Едельвейс»

27 Лютого 2023
FacebookTwitterTelegram
1689

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа поширюють інформацію, що Володимир Зеленський присвоїв 10 окремій гірсько-штурмовій бригаді найменування «Едельвейс». Із такою ж назвою в нацистській Німеччині була 1 гірськопіхотна дивізія, тож це нібито доводить нацизм в Україні.

Це — неправда. Гірсько-штурмову бригаду назвали на честь квітки едельвейс, а сам символ широко використовують у всьому світі.

14 лютого 2023 року Володимир Зеленський підписав указ про присвоєння 10 окремій гірсько-штурмовій бригаді Сухопутних військ ЗСУ почесного найменування «Едельвейс». Причому бригаду неофіційно називали на честь квітки едельвейс та розміщували саму квітку на емблемі підрозділу ще до 2023 року. Командувач 10-ої окремої гірсько-штурмової бригади Михайло Сидоренко пояснює, що таку назву обрали через постійну дислокацію загону у гірському масиві. Сама ж квітка едельвейс росте високо в горах. 

Емблема 10 окремої гірсько-штурмової бригади ЗСУ

Насправді ж «Едельвейс» не була офіційною назвою 1 гірськопіхотної дивізії нацистської Німеччини. Це був позивний бригади через зображення на емблемі едельвейса на зеленому фоні.

Емблема 1 гірськопіхотної дивізії нацистської Німеччини

Російські медіа поширюють дезінформацію про нацистів в Україні ще з 2014 року. Однак зображення квітки та назва 10 окремої гірсько-штурмової бригади ЗСУ не доводять, що в Україні присутній нацизм. Символ едельвейса був поширений ще за часів Першої світової війни. До прикладу, нагрудний знак із зображенням едельвейса давали військовим німецької дивізії «Альпійський корпус», які брали участь у військовий діях у Тіролі у 1915 році. Знак із квіткою едельвейса носили на лівій стороні кашкета. Навіть сьогодні гірським піхотинцям в німецькій армії можуть видати нагороду із зображенням цієї квітки.

Через те, що квіти едельвейса ростуть високо в горах, емблему із їхнім зображенням використовували як національний символ альпінізму в Німеччині, Австрії та Швейцарії. Також рослину викарбовували на військовому значку, який носили гірські провідники в нацистській Німеччині до 1945 року. А вже після Другої світової війни едельвейс був символом опору нацизму.

Квітка едельвейса на військовому кашкеті часів Першої світової війни

Крім того, гірська квітка є національним символом у Швейцарії. Сьогодні гілки едельвейса можна побачити на монеті у 5 швейцарських франків. 

Гілки едельвейса на монеті у 5 франків

Росіяни вкотре звинувачують українців у нацизмі та прив’язують до цього схожі назви у Третьому Рейху. Хоча з 2011 по 2016 рік 17-й загін спеціального призначення росгвардії також мав назву «Едельвейс». А з 1993 року і донині в Алтайському краї росії працює відділ спеціального призначення Федеральна служба виконання покарань під назвою «Едельвейс».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний