ФЕЙК: Гітлера номінували на премію миру та визнали людиною року «За поширення демократії»

ФЕЙК: Гітлера номінували на премію миру та визнали людиною року «За поширення демократії»

28 Жовтня 2022
FacebookTwitterTelegram
1432

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі пишуть про реакцію російського політика Сергія Миронова на пропозицію Європарламенту висунути кандидатуру Володимира Зеленського на Нобелівську премію миру. Миронов назвав цю ініціативу доказом деградації європейських політиків та нагадав, що Адольфа Гітлера теж було номіновано на премію миру, а у США його визнали людиною року «За поширення демократії». 

Проте номінації людина року «За поширення демократії» не існує, а на Нобелівську премію миру Гітлера номінували жартома.

Скриншот публікації

Гітлера не визнавали людиною року «За поширення демократії»

У публікаціях стверджують, що Гітлера обрали людиною року «За поширення демократії», утім, такої номінації не існує. 2 січня 1939 року видання Time опублікувало випуск, в якому Адольф Гітлер був визнаний «Людиною року» за 1938 рік. Редакція журналу зазначає, що «Людиною року» може бути особистість, група людей, що найбільше вплинули на ситуацію в світі, незалежно від того, позитивним чи негативним був цей вплив. У випуску Time 1939 року Гітлера описали як «найбільш загрозливу силу, з якою сьогодні стикається демократичний, волелюбний світ»

У статті Time 2019 року про Гітлера зазначили, що у випуску 1939 року Гітлер був зображений крихітною фігурою, яка сидить спиною до глядача та грає на великому органі, перед яким на колесі Святої Катерини висять тіла людей.

Випуск Time за 2 січня 1939 року, в якому Гітлера назвали «Людиною року»

Пропозиція висунути Гітлера на премію миру була іронічною

У 1939 році Адольфа Гітлера номінували на Нобелівську премію миру. Напередодні 24 січня 1939 року 12 шведських членів парламенту висунули кандидатуру премʼєр-міністра Британії Невілла Чемберлена на Нобелівську премію миру. Аргументували його кандидатуру тим, що Чемберлен підписав Мюнхенську угоду з Гітлером у вересні 1938 року, за умовами якої Судетську область Чехословаччини передали Німеччині. У листі про висунення кандидатури Чемберлена вказували, що він «у цей небезпечний час урятував нашу частину світу від жахливої катастрофи». 

Невдовзі після висунення кандидатури Чемберлена один із депутатів шведського парламенту Ерік Брандт висунув кандидатуру Гітлера на Нобелівську премію миру. Пропозиція викликала шквал обурення та протестів із боку шведських комуністів, соціал-демократів та ліберальних антифашистів. Пізніше Ерік Брандт дав інтервʼю шведському виданню Svenska Morgonposten, в якому пояснив, що це була іронічна пропозиція. Так Брандт хотів показати, що ні Чемберлен, ні Гітлер не заслуговують Нобелівської премії миру. 1 лютого 1939 року Ерік Брандт відкликав свою заяву.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний