ФЕЙК: Глінтвейн допомагає запобігти захворюванню на рак — дослідження

ФЕЙК: Глінтвейн допомагає запобігти захворюванню на рак — дослідження

15 Січня 2025
FacebookTwitterTelegram
48

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, буцімто в одному із досліджень йдеться про користь глінтвейну у профілактиці раку. Зокрема через те, що глінтвейн з медом має антиоксиданти та корисні компоненти, які знижують ризик розвитку ракових клітин.

Це — фейк. Жодні дослідження не підтверджують, що глінтвейн є корисним для запобігання раку. У матеріалі, на який посилаються користувачі, йдеться лише про корисні властивості меду.

Скриншот публікації

Глінтвейн — напій, який переважно складається із підігрітого вина із додаванням кориці, гвоздики, меду тощо. Однак про цей напій не згадують у дослідженні за 2012 рік, на яке посилаються користувачі. 

У статті розповідають лише про корисні властивості меду. Автори дослідження стверджують, що мед стимулює імунітет, а також є протизапальним і протимікробним засобом. Разом із цим автори пишуть, що мед є природною «вакциною» проти раку та стимулятором загоєння хронічних виразок і ран. Саме за тезу профілактики раку медом користувачі і зачепилися.

У мережі можна знайти безліч порад, як «швидко і безпечно» вилікуватися від будь-якої хвороби народною медициною. Однак такі поради можуть не лише забрати купу часу та зрештою не подіяти, а й нашкодити організму. Тож не варто займатися самолікуванням. Приймати медичні препарати слід лише після особистої рекомендації лікаря. 

А перевірити, чи має певний лікарський засіб або харчова добавка доведену лікувальну дію, можна у базі WebMD. Вона дозволяє шукати за назвою продукту, хвороби чи стану. 

Мед справді корисний для здоров’я, але не має доведеної ефективності проти захворювань. У дослідженні, на яке посилаються користувачі, наголошують, що мед найкорисніший за кімнатної температури, а під час нагрівання його антимікробні властивості знижуються. Тобто додавання меду у глінтвейн навпаки зменшує його користь. 

В іншому дослідженні за 2024 рік науковці також зазначають, що мед впливає на життєдіяльність клітин і має протизапальні властивості, тому, ймовірно, може бути корисним під час лікування раку. Проте точний механізм його дії поки що повністю не визначений, на противагу поширеним та дієвим методам лікування раку — хімієтерапії, хірургічному втручанню, променевій терапії тощо. 

Рак — хвороба, яка може вразити будь-який орган людини. Лише у 2022 році у світі зафіксували близько 20 мільйонів нових випадків раку. На появу цієї хвороби впливає низка факторів, як-от вживання нікотину, незбалансоване харчування, засмагання на сонці тощо. Також спровокувати появу ракових клітин може вживання алкоголю. Тож порада користувачів щодо вживання глінтвейну може лише нашкодити організму. 

Крім того, при появі перших симптомів будь-якого із видів раку варто не займатися самолікуванням, а звернутися за допомогою до лікаря. Щоб справді запобігти появі ракових пухлин, варто підтримувати здорову вагу, не палити, робити щеплення від інфекційних захворювань, уникати надмірного сонячного випромінювання тощо.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний