ФЕЙК: Головнокомандувач ЗСУ перебуває в критичному стані після поранення

ФЕЙК: Головнокомандувач ЗСУ перебуває в критичному стані після поранення

29 Травня 2023
FacebookTwitterTelegram
589

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа та телеграм-канали активно просувають неправдиві повідомлення про військове командування в Україні. Зокрема росіяни заявляють, що Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний перебуває у «важкому стані» в одній із лікарень Києва. Як доказ посилаються на коментар лікарки військового шпиталю.

Це — фейк. Інформацію спростувала заступниця міністра оборони Ганна Маляр. До того ж Валерій Залужний нещодавно публічно виступав в Одеській юридичній академії.

Скриншот публікації

По-перше, медикиня Головного військового клінічного госпіталю Аліна Слободянюк не називає «важливу» людину, яку доправили в шпиталь. Також у своєму дописі жінка пише «кажуть», що вказує на те, що інформація неточна та заснована на словах анонімної людини. До того ж зараз сторінка Аліни Слободянюк у фейсбуці закрита.

Коментар, на який посилаються російські медіа

По-друге, російську дезінформацію спростувала заступниця міністра оборони Ганна Маляр. За її словами, це типова російська пропаганда, спрямована на деморалізацію українського війська.

Кремлівська пропаганда поширює фейки про «важки стан» або «знищення» українського командування із 7 травня 2023 року. Того дня російські військові розповідали про «знищення штабу ЗСУ» під Павлоградом, де нібито перебував один із керівників війська. Для підсилення своєї пропаганди вже 19 травня 2023 року російські медіа опублікували інтерв’ю із російським полковником у запасі Рустемом Клуповим. Останній заявив, що в мережі з’явилося фото загиблого українського військового, начебто «схожого» на Валерія Залужного. Клупов каже, що українська влада не дає спростувань «смерті» Залужного, а сам генерал є доволі публічною людиною. Ще пізніше росіяни придумали нові обставини та заявили, що Валерія Залужного вже виявляється «ранили» не під Павлоградом, а під Бахмутом чи Херсоном.

Утім, російська пропаганда не взяла до уваги появу Валерія Залужного в публічному просторі 19 травня 2023 року. Того дня головнокомандувач виступив на відкритті Міжнародної конференції до Дня науки в Національному університеті Одеської юридичної академії. 

Виступ Валерія Залужного в Національному університеті Одеської юридичної академії

Крім того, Валерій Залужний на своїй сторінці у Фейсбуці час від часу викладає дописи про події, що стосуються війни в Україні. 20 травня 2023 року Залужний повідомив про спільну телефону розмову з головою Об’єднаного комітету начальників штабів США генералом Марком Міллі. А 7 травня 2023 року, коли росіяни писали про «знищення» військового керівництва, Залужний опублікував допис про особисту зустріч з Генеральним інспектором Бундесверу генералом Карстеном Броєром.

На тлі новин про «зникнення» головнокомандувача військовий Анатолій Штефан («Штірліц») 25 травня 2023 року опублікував відео із Валерієм Залужним. У відео вказано, що його записали саме 25 травня.

Скриншот із відео Анатолія Штефана («Штірліца»)

Варто зазначити, що Валерій Залужний досить непублічний, адже рідко відвідує публічні заходи або дає відеоінтерв’ю. Наприклад, від початку широкомасштабного вторгнення Валерій Залужний дав лише одне відеоінтерв’ю журналісту Дмитру Комарову у документальному фільмі «Рік». Здебільшого інтерв’ю Залужного можна зустріти саме в текстовому форматі.

Пропагандисти кремля не вперше заявляють про «смерть» військового командування України. Раніше ми вже спростовували фейки про нібито знищення авто, у якому перебував Командувач Сил територіальної оборони ЗСУ Ігор Танцюра. Сили територіальної оборони ЗСУ спростували загибель Танцюри.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний