Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють скриншоти вулиць Маріуполя, які нібито зробили в Google Maps. На фото можна побачити цілу будівлю маріупольського Драматичного театру та неушкоджений комбінат «Азовсталь». Тоді як раніше на Google Maps більшість будівель, зокрема комбінат і театр, були зруйновані.
Це — фейк. Google Maps не змінював супутникові знімки Маріуполя, більшість об’єктів у місті позначені на мапі зруйнованими.
Скриншот допису
У квітні 2023 року Google Maps оновив супутникові знімки Маріуполя. Зокрема на них позначили зруйновані квартали внаслідок російських бомбардувань навесні 2022 року.
Після цього Google Maps не змінювали своїх знімків, більшість об’єктів у Маріуполі й зараз можна побачити ушкодженими. До прикладу, зруйнований драматичний театр у центрі міста та напис «діти» поряд із ним як сигнал для росіян, що в приміщенні перебувають діти. 16 березня 2022 року російські військові завдали авіаудару по театру, внаслідок якого за різними оцінками загинуло від 300 до 600 цивільних осіб.
Скриншот з Google Maps — драматичний театр у Маріуполі станом на початок березня 2024 року
Металургійний комбінат «Азовсталь», який росіяни прицільно знищували впродовж декількох місяців навесні 2022 року, також позначений на Google Maps зруйнованим.
Скриншот з Google Maps — металургійний комбінат «Азовсталь» станом на початок березня 2024 року
Якщо ж Google Maps оновив свої супутникові знімки, то на мапі у російському Яндексі нічого не змінювали. На них можна побачити цілу будівлю Драмтеатру, як і до повномасштабного вторгнення росії.
Скриншот драматичного театру в Маріуполі станом на початок березня 2024 року з мапи в російському Яндексі
Водночас фото, яке поширюють користувачі, ймовірно узяли з мапи Apple, супутникові знімки якої також не оновлювали. Зокрема на скриншоті мапи з Apple можна побачити схожу розмітку доріг та однаковий насичений зелений колір дерев.
Скриншот драматичного театру в Маріуполі станом на початок березня 2024 року на мапі від Apple
Раніше ми вже спростовували брехливі заяви пропагандистів, буцімто росія побудувала за час повномасштабного вторгнення у Маріуполі більше, ніж Україна за 30 років.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний