ФЕЙК: Greenpeace показала, як виглядатиме детонація снарядів часів Другої світової на дні Сени

ФЕЙК: Greenpeace показала, як виглядатиме детонація снарядів часів Другої світової на дні Сени

31 Липня 2024
FacebookTwitterTelegram
135

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито природоохоронна організація Greenpeace за допомогою нейромережі відтворила, як виглядатиме детонація снарядів часів Другої світової на дні Сени, якщо паризька влада і надалі використовуватиме роботів для очищення річки. Автори допису також додали, мовляв, раніше екологи попереджали місцеву владу, що не можна використовувати роботів для очищення Сени від сміття, бо на дні річки лежать снаряди часів Другої світової. 

Однак це фейк. Greenpeace не публікувала цей ролик, відео скомпілювали з кадрів з відкритих джерел, екологи не повідомляли про загрозу детонації снарядів часів Другої світової у Сені.

Скриншот допису

У 2015 році французька влада запустила план очищення річки Сени, на набережній якої відбулася церемонія відкриття Олімпійських ігор у липні 2024. Також у річці мають проходити змагання з марафонського плавання та тріатлону.  Наприкінці червня 2024 року префект Паризького регіону Марк Гійом повідомляв, що вода у Сені все ще непридатна для плавання. Однак уже 17 липня пані мер Парижа вказала, що якість води у річці відповідає вимогам. 

Щоб очистити Сену, міська влада побудувала резервуар, здатний утримувати великі обсяги дощової води, щоб запобігати потраплянню забруднених бактеріями стічних вод у річку. Також у всьому регіоні провели капітальний ремонт очисних споруд та надали фінансові стимули, аби громадяни, які живуть вище за течією від Парижа, припинили скидати відходи безпосередньо в річку, а спрямовували їх у каналізаційну систему. Для розчищення річки дійсно використовували роботів, проте нам не вдалось знайти попередження екологів про небезпеку їхнього використання для цих цілей.

За ключовими словами на сайті Greenpeace нам не вдалось знайти відео із проєкцією вибуху снарядів у Сені. У соцмережах організації також немає подібних публікацій. 

Окремі деталі у відео вказують, що його підробили. По-перше, у фейковому відео є лише закадрова музика, хоча зазвичай оригінальні ролики Greenpeace містять закадровий голос ведучих чи пряму мову експертів, інших учасників відео. По-друге, для виділення тексту зазвичай обирають інший відтінок зеленого, програма Photoshop визначає його як 74cb08, натомість у підробному ролику він має насиченіший колір — 6ec52b.

Вгорі — фейкове відео. Внизу — оригінальний ролик Greenpeace

Відео скомпілювали із кадрів, які є у відкритому доступі. Так кадри, на яких снаряди детонують у Сені, нібито створені за допомогою штучного інтелекту, насправді взяли з фільму «У глибинах Сени» («Under Paris»), випущеного у 2024 році.

Вгорі — фейкове відео. Внизу — кадри з фільму «У глибинах Сени» 

Своєю чергою уривок, де робот збирає сміття у воді, насправді зафільмований у 2018 році. Тоді у порту французького міста Ла-Сьйота компанія Interactive Autonomous Dynamic Systems представляла робота Jellyfishbot для очищення водойм.

Вгорі — фейкове відео. Внизу — кадри з роботом Jellyfishbot, опубліковані у 2018 році

У 2022 році у річці дійсно знайшли 154 снаряди часів Другої світової війни, фахівці вилучали боєприпаси протягом двох днів. Однак у 2023 чи 2024 роках таких знахідок не було, екологи не попереджали французьку владу про небезпеку розчищення річки.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний