ФЕЙК: Халук Байрактар порадив Сергію Пашинському воювати самостійно

ФЕЙК: Халук Байрактар порадив Сергію Пашинському воювати самостійно

31 Жовтня 2022
FacebookTwitterTelegram
1195

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta.

У мережі поширюють інформацію, що 18 жовтня 2022 року генеральний директор Baykar Халук Байрактар опублікував твіт: «Усе, що я можу відповісти пану Пашинському: ”Воюйте тоді самостійно”». Автори стверджують, що це — відповідь на заяву Сергія Пашинського, українського екснардепа, про неефективність турецьких безпілотників «Байрактар». 

Однак це —  фейк, Халук Байрактар не робив такої заяви ні у твіттері, ні в інших соціальних мережах.

Скриншот допису

На офіційній сторінці Халука Байрактара у твіттері немає такого повідомлення. Можна було б припустити, що він видалив твіт, проте у такому разі в мережі залишилися би докази існування його заяви: новини в надійних ЗМІ або посилання на архівоване повідомлення. Крім того, на скриншоті, який намагаються представити як доказ існування твіта, є помилка: оригінальне повідомлення Байрактара написане англійською, але перед перекладом на російську є напис «Translated from Turkish» («Перекладено з турецької»). При цьому користувач, який ніби зробив скриншот твіта, обрав англійську як мову інтерфейсу у твіттері. Користувачу з англійським інтерфейсом твіттер не міг би запропонувати перекласти англійський текст російською.

Стосовно заяви Сергія Пашинського, у мережі є відео уривок його розмови з російськими пранкерами, що вдавали з себе Майкла Макфола, експосла США в росії. Пашинський заявив, що «Байрактар» — це «піар-проєкт», а не ефективний безпілотник. Також він додав, що всі «Байрактари» були збиті на початку повномасштабного вторгнення рф.

Утім, слова Пашинського не варто розглядати як достовірну інформацію. По-перше, він наразі не займає державної посади та навряд чи має доступ до даних про втрати безпілотників «Байрактар». По-друге, на основі відкритих джерелах не можна підтвердити збиття всіх або майже всіх безпілотників на початку вторгнення рф. 

Згідно з блогом Oryx, у якому на основі відкритих джерел рахують кількість військових втрат та обсяг допомоги партнерів Україні, зазначають, що до 24 лютого 2022 року в арсеналі Україна було близько 20 безпілотників «Байрактар». Також після 24 лютого Baykar передала Україні щонайменше ще 20 таких безпілотників. За весь період вторгнення є візуальне підтвердження втрати лише 14 «Байрактарів».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний