ФЕЙК: «Хімтрейли» викидають в атмосферу речовини, які викликають у людей симптоми COVID-19 | VoxUkraine

ФЕЙК: «Хімтрейли» викидають в атмосферу речовини, які викликають у людей симптоми COVID-19

10 Грудня 2020
FacebookTwitterTelegram
4088

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють відео, у яких йдеться про існування «хімтрейлів» чи «хіміотрас» (переклад англійського «chemtrails») — конденсаційних слідів літаків, що викидають в атмосферу отруйні хімічні речовини. У деяких відео стверджується, що такі літаки також здатні поширювати віруси та бактерії, які згодом осідають на поверхню землі та спричиняють низку захворювань у людей.

Раніше ми вже писали про те, що жодних наукових доказів існування так званих «хімтрейлів» немає. Під час дослідження Інституту науки Карнегі та Каліфорнійського університету Ірвайн 98,7% опитаних науковців (76 із 77) не виявили жодних підтверджень того, що існують якісь програми атмосферного обприскування. Ці науковці — фахівці у галузі атмосферних наук, що займалися вивченням того, як загалом літаки та впливають на атмосферу, та як хімічні речовини осідають на землю.

Група дослідників впливу технологій на клімат з Гарвардського університету також заперечує існування «хімтрейлів». У своїй публічній заяві вони вказують, що під час досліджень ніколи не зустрічали підтверджень такої теорії. До того ж науковці зазначають, що якби така широкомасштабна кампанія з розприскування речовин існувала, то для цього треба було б забезпечити програму з виробництва, завантаження та розпорошення цих речовин. Для цього довелося б залучити тисячі чи десятки тисяч працівників, тож тримати цю програму в таємниці було б дуже складно.

На деяких відео прихильники конспірологічної теорії про «хімтрейли» демонструють процес «розприскування хімічних речовин» — літаки під час польоту залишають за собою білі сліди. Однак науковці вважають, що це інверсійні (конденсаційні) сліди та атмосферні аерозолі. Їх утворення вони пояснюють фізичними та хімічними законами, і вважають це цілком закономірним.

У подібних відео стверджують, немов «хімтрейли» мають дивну траєкторію руху. Наприклад, залишають не прямі сліди, а зігзаги, або ж ці білі хмари не розчиняються в атмосфері надто довго. Дослідники з Гарвардського Університету говорять, що це не може бути доказом роботи «хімтрейлів». Конденсаційні сліди літаків насправді можуть довго не осідати, а їхні траєкторія та вигляд залежать від температури та вологості регіонів, над якими вони пролітають. Це було доведено науковими дослідженнями та наземними спостереженнями, що проводилися протягом десятків років. 

Конспірологи поширюють інформацію про те, що «хімтрейли» викидають в атмосферу оксид алюмінію, оксид та діоксид торію, діоксид азоту та солі барію. Ці речовини начебто осідають на поверхню землі та спричиняють у людей різні захворювання чи інфекції. Однак насправді ніколи не проводилося дослідів осадків, які б підтвердили, що перераховані хімічні речовини у значних кількостях осідають на поверхню землі.

Також стверджується, що в атмосфері розпилюють діоксид азоту, тому симптоми коронавірусу — це просто отруєння азотом. Однак це неправда, детальне спростування читайте тут.

Також поширюється інформація, немов «хімтрейли» можуть розпилювати віруси, зокрема новий коронавірус. У інших випадках стверджується, немов коронавірусу просто не існує — пацієнти у всьому світі хворіють не на вірусну пневмонію, а хімічний пневмоніт. Це неправдиве твердження ми детально спростовували тут. Також згадується, немов COVID-19 — захворювання крові, оскільки вірус перешкоджає розсмоктуванню кисню. Спростування цього фейку можна читати тут.

За допомогою «хімтрейлів», на думку конспірологів, влада хоче скоротити населення планети, тому вони розпилюють розроблені шляхом генної інженерії віруси та бактерії. Це твердження у відео не аргументують фактами чи дослідженнями, тому вони безпідставні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний