ФЕЙК: Іноземні спостерігачі не виявили порушення на псевдореферендумах у тимчасово окупованих територіях

ФЕЙК: Іноземні спостерігачі не виявили порушення на псевдореферендумах у тимчасово окупованих територіях

27 Жовтня 2022
FacebookTwitterTelegram
440

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські ЗМІ та телеграм-канали поширюють заяви так званих «іноземних спостерігачів», які заявляють, нібито псевдореферендуми на тимчасово окупованих українських територіях пройшли за «міжнародними правилами» та «волею народу»

Однак це — маніпуляція. Референдуми на тимчасово окупованих територіях проводяться незаконно, а так звані іноземні спостерігачі не є офіційно делегованими представниками своїх країн. Крім того, деякі з них приїжджали на окуповані росією території не вперше, їхні візити — частина дезінформаційної кампанії росії.  

Скриншот публікації

Псевдореферендуми на тимчасово окупованих територіях проводилися росією незаконно, адже всеукраїнський референдум проголошується президентом України на вимогу не менше ніж 3 млн громадян. Предметом референдумів не може бути зміна території України. Крім того, згідно з чинним законодавством про всеукраїнський референдум, іноземні спостерігачі отримують акредитацію на роботу від Центральної виборчої комісії України. Однак згадані у російських ЗМІ «спостерігачі» не отримували такого дозволу.

Російські ЗМІ поширили заяву іноземного спостерігача з Нідерландів Соні Ван Ден Енде, яка приїхала у так звану «лнр». На відео вона розповідає, що буцімто не бачила ніяких порушень на виборчих ділянках та звинувачує Нідерланди у поширенні «пропаганди». 12 жовтня 2022 року Нідерланди проголосували за резолюцію, яка засуджує агресію рф та анексію територій України.

Раніше Ван ден Енде не раз відвідувала росію та поширювала прокремлівські наративи, наприклад, звинувачувала США та Ізраїль у масових вбивствах та дякувала путіну за «захист» сирійців. Вона також відвідувала росію 9 травня 2016 року та заявляла про «демократію» у рф, звинувативши уряд Нідерландів у «поганому» ставленні до росії. 

На своїй сторінці у фейсбуці 4 березня 2022 року вона повідомила, що на конференції у Москві зустрілася з політиком Олександром Дугіним, аби обговорити «військову зачистку в Україні». Наприкінці березня Ван Ден Енде відвідувала тимчасово окупований Донецьк та розповідала про мешканців, які нібито «радо зустрічають» окупаційні війська росії. Крім того, сюжети з тимчасово окупованих територій, де вона розповідала про нібито «мирне» життя мешканців Волновахи, транслював російський телеканал «росія 1». 

Також у повідомленні посилаються на заяву керівника німецької енергетичної компанії «Energie» Штефана Шаллера, який також прибув на тимчасово окуповану територію Запорізької області як «міжнародний спостерігач». У компанії наголосили, що поведінка Шаллера порушує моральні цінності компанії, і засудили порушення міжнародного права. Тож Штефана Шаллера звільнили з посади. Німецький уряд також засуджує російське вторгнення та анексію територій України.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний