ФЕЙК: Із вологих серветок можна зробити маску, яка захищає від коронавірусу | VoxUkraine

ФЕЙК: Із вологих серветок можна зробити маску, яка захищає від коронавірусу

25 Серпня 2020
FacebookTwitterTelegram
711

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео із покроковою інструкцією виготовлення маски із вологих серветок. Мовляв, потрібно усього кілька серветок, між якими можна покласти марлю чи вату. Насправді від використання такої саморобної маски не буде ніякого ефекту, тим паче вона не допоможе стримати передачу коронавірусу від інфікованої людини до здорової. 

Подібний фейк уже спростовували незалежні іноземні фактчекери із AFP та Tempo. Через те, що серветки вологі, вони легко вбиратимуть у себе будь-що, зокрема пил та бруд. Вважається, що вологі серветки вбивають більшість бактерій та вірусів — але лише якщо ними витирати поверхні. А ще до серветок можуть прикріплюватися бактерії, які можуть потрапити у дихальні шляхи, якщо використовувати серветки для масок неодноразово. 

ВООЗ рекомендує носити медичні маски медичним працівникам, інфікованим чи тим, хто за ними доглядає; або ж тим, хто має підозру на COVID-19. Також радять носити медичні маски людям, що перебувають у зоні ризику та тим, хто не може забезпечити дистанцію мінімум 1 метр із іншими людьми.

Щодо немедичних, тканинних масок, у ВООЗ вважають, що є сенс їх використовувати у місцях скупчення людей, де неможливо забезпечити належні заходи контролю (наприклад, у громадському транспорті). Більш ефективними вважають тришарові тканинні маски із внутрішнім шаром із бавовни, середнім — поліпропілену (який служитиме фільтром) та вологостійким зовнішнім шаром із поліестеру (чи суміші поліестеру та бавовни). 

Важливо: однієї лише маски недостатньо для забезпечення належного захисту. Необхідно також дотримуватися соціальної дистанції, часто мити руки або використовувати антисептик, а також не торкатися руками маски та обличчя. 

VoxCheck спростував уже багато інших неправдивих тверджень про маски. Наприклад, що вони небезпечні для здоров’я, спричиняють інфекційні захворювання чи взагалі підвищують ризик заразитися коронавірусом. Більше можна прочитати тут.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний