Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Із 10 серпня 2022 року в мережі поширюють інформацію, що нібито Javelin виявилися неефективними у бойових діях в Україні. У дописах стверджують, що про це зазначає у документах компанія-виробник Raytheon. Також зазначають, що дальність пострілу Javelin може становити до 5 км, але внутрішні документи показали, що вона вдвічі менша.
Однак у документах компанії Raytheon відсутні факти, які підтверджують неефективність роботи Javelin. Військові ЗСУ та західні партнери неодноразово відзначали високі показники ефективності Javelin в Україні.
Скриншот публікації
Javelin — це протитанковий ракетний комплекс, який може переносити та запускати одна людина. Виробництвом займаються американські підприємства Raytheon Missiles & Defence та Lockheed Martin.
На офіційному сайті виробника Javelin зазначено, що ракета, використовуючи траєкторії атаки згори та прямої атаки, завдає прямих влучань по танкових мішенях, розташованих на відстані 700 метрів, 2 км, 3,25 км та 3,5 км. Теза щодо дальності роботи Javelin до 5 км є маніпулятивною, оскільки виробник не гарантує та не зазначає в характеристиках Javelin саме цю дальність.
6 квітня 2022 року Центр протидії дезінформації при РНБО України повідомив, що росія поширює фейкову інформацію щодо поставок неякісної та неефективної зброї для поширення панічних настроїв серед населення.
18 травня 2022 року заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова зазначила: «У Пентагоні заявляють, що українська армія встановила рекорд ефективності застосування переносних протитанкових комплексів Javelin. На 112 пострілів — 100 точних влучень у ціль»
На офіційному сайті виробника Javelin відсутні будь-які документи та фото, які підтверджували б неефективність його роботи. Зворотний пошук першого зображення у TinEye, на яке посилаються російські ЗМІ щодо неефективності Javelin, показав, що фото поширюють з 2019 року. Насправді це слайд із презентації Джеррі Шлабаха, який проводив дослідження для виробника Raytheon. Слайд містить цитати про Javelin військових, які воювали в Афганістані. Військові зауважують про влучність розбиття засідок за допомогою Javelin, точність влучання в печери та вдале знищення ворога.
Перше зображення в публікації
Друге фото, найімовірніше, було відредаговане, це показує ресурс FotoForensics. Про це свідчать додані до графіка надписи та числа, які видно при перевірці. Якщо під час аналізу фото у FotoForensics з’являються ділянки, які є більш яскравими або досить темними у порівнянні з іншою частиною зображення, то це, ймовірно, вказує на його редагування. Також аналіз фото в InVID свідчить про відредаговані частини зображення. Світлим та блакитними кольорами виділені ділянки зображення, які ймовірно редагували.
Аналіз другого фото у FotoForensics
Аналіз другого фото в InVID
На офіційному сайті Raytheon чи Lockheed Martin відсутній опитувальник щодо неефективності Javelin, що заповнювали військові США, які воювали в Іраку та Афганістані. Насправді військові розповідали про користь Javelin проти опорних пунктів, рухомих засобів та їхню ефективність в порівнянні з іншою зброєю.
4 травня 2022 року Джозеф Байден відвідав завод, який виготовляє ракетні комплекси Javelin. У своїй промові процитував військового зі 128 окремої гірсько-штурмової бригади ЗСУ, який на початку березня за день знищив 6 одиниць російської броньованої техніки, в тому числі 3 танки: «Без «Джавелінів» дуже важко було б зупинити ворога, що наступає».
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний