(ОНОВЛЕНО) ФЕЙК: Карта, яка ілюструє намір Польщі привласнити західні області України

(ОНОВЛЕНО) ФЕЙК: Карта, яка ілюструє намір Польщі привласнити західні області України

14 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
8302

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соціальних мережах поширюють карту, яка нібито демонструє домовленість Польщі з Росією щодо поділу України. Карта начебто ілюструє наміри Польщі захопити західні області України. 

Скриншот допису

Однак це фейк. Карта поширюється в мережі щонайменше з 2014 року. Її створили для ілюстрації пропозиції російського депутата Володимира Жириновського до урядів Польщі, Угорщини та Румунії провести «референдуми» для приєднання семи західних областей України.

Карту створило й опублікувало польське видання Super Express 25 березня 2014 року. Вона ілюструвала лист Жириновського, який пропонував Польщі взяти участь у розділенні України. Російський депутат запропонував уряду Польщі досягти проведення так званих «референдумів» про приєднання п’яти українських областей: Волинської, Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської та Рівненської. Такі ж пропозиції отримали Угорщина та Румунія про приєднання Закарпатської та Чернівецької областей відповідно.

Те, що карта ілюструє наміри росії, а не Польщі, доводить і її легенда. У ній польською мовою вказано, що жовто-чорними рисками позначена територія, яку Польщі пропонує привласнити росія («Tereny, ktore chce zajać Rosja») («Te treny Rosjanie chcą przekazać Polsce»).

У попередній версії статті було неправильно вказано значення кольорів на карті, на що нам вказали читачі. Тож ми оновили його та вносимо зміни до цієї статті відповідно до політики визнання помилок.

Польський уряд відреагував на цю ідею негативно і висловив свою незгоду. Зокрема міністр закордонних справ Польщі Марцін Войцеховський назвав лист Жириновського «повним дивацтвом» і висловив жаль, що деякі росіяни «все ще мислять поняттями пакту Молотова-Ріббентропа».

У мережі відома також інша версія карти, яка ілюструє наміри Жириновського поділити Україну. Її створив польський телеканал TVP Info і оприлюднив у сюжеті 23 березня 2014 року.

Скриншот із сюжету польського телеканалу TVP Info про лист Жириновського польському уряду з наміром поділити Україну

Цю версію карти вже у 2015 році використали російські пропагандисти. В ефірі одного з російських телеканалів Жириновський заявив, що поляки створили її нібито для ілюстрації своїх офіційних намірів захопити західні області України.

Скриншот запису ток-шоу «Список Норкіна» на російському телеканалі «НТВ»

Зазначимо, 17 березня 2022 року уряд Польщі офіційно заявив, що наративи про ворожі наміри Польщі щодо України та нібито її бажання окупувати західні області України є частиною російської агресивної пропаганди та дезінформації.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний