ФЕЙК: Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак причетний до банкрутства єдиного в Україні інсулінового заводу — BBC

ФЕЙК: Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак причетний до банкрутства єдиного в Україні інсулінового заводу — BBC

28 Листопада 2024
FacebookTwitterTelegram
49

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео нібито видання BBC про керівника Офісу Президента Андрія Єрмака. Його звинувачують у банкрутстві єдиного в Україні заводу з виробництва інсуліну — «Індар». Засновник Bellingcat Еліот Гіґґінс буцімто знайшов докази, що завод збанкрутів через закупівлю імпортних препаратів французької компанії Sanofi. 

Утім, це — фейк. BBC не публікувало такого відео. Росіяни змонтували ролик з окремих кадрів,  не пов’язаних між собою. Пропагандисти навмисно поширюють фейкове відео під логотипом іноземного медіа для надання йому більшої правдоподібності.

Скриншот публікації

ПрАТ «Індар»єдине підприємство в Україні з повним технологічним циклом виробництва інсуліну. Воно виробляє як рекомбінантний (синтетичний) інсулін, так і інсулін тваринного походження. Компанія експортує товари до Молдови, Бразилії,  Ємену та інших країн. 

Однак на сайті компанії та загалом у мережі немає жодних новин про банкрутство заводу чи пов’язані з ним проблеми. На сайті BBC та на сторінках видання у соціальних мережах так само відсутня будь-яка інформація про банкрутство «Індару» та причетність до цього Андрія Єрмака. Еліот Гіґґінс та Bellingcat, які фігурують у відео, не згадували про це у своїх соцмережах

Крім того, в пропагандистському ролику стверджують, що Андрій Єрмак хворий на цукровий діабет. Проте цьому немає жодних доказів. Так само немає підстав вважати, що імпортний інсулін французької компанії Sanofi, який справді продається в Україні, міг спричинити проблеми в інших заводів. 

Цукровий діабет — група захворювань, характерною ознакою яких є підвищення рівня глюкози (цукру) в крові. Різні типи цукрового діабету можуть призвести до пошкодження серця, нирок, очей тощо. Як повідомляє Всесвітня організація охорони здоровʼя, на цукровий діабет у світі хворіє близько 830 млн людей. Тоді як в Україні, за даними Міністерства охорони здоров’я, понад 1,2 млн хворих на цукровий діабет. 

Росіяни навмисно використовують у своїх фейкових роликах логотипи надійних міжнародних видань для підвищення довіри читачів. VoxCheck уже спростовував подібні фейкові «репортажі від BBC» про Україну, яка відправила на літню Олімпіаду 2024 працівників СБУ, або репортерів RSF, що зафіксували «випадки нацизму» в Україні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний