ФЕЙК: Кінець тотального карантину: щойно Кабмін прийняв рішення | VoxUkraine

ФЕЙК: Кінець тотального карантину: щойно Кабмін прийняв рішення

6 Січня 2021
FacebookTwitterTelegram
997

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Із 2-го січня 2021 року у мережі масово поширюють статті із заголовком «Кінець тотального карантину: щойно Кабмін прийняв рішення».

Скриншот заголовку новини з сайту 1vs100.ru

Скриншот заголовку новини з сайту News Posts

Скриншот заголовку новини з сайту 0oa.ru

 

Однак новина є застарілою

Далі у тексті новин йде мова про заяву Шмигаля від 29 квітня про перехід до адаптивного карантину після 11 травня. Утім новини поширювали 2-го і 3-го січня 2021 року. Тому заголовки цих новин – маніпулятивні і вже не відповідають дійсності. 

До того ж до адаптивного карантину Україна перейшла лише 22 травня, а рішення уряд прийняв на засіданні 20 травня.

Зверніть увагу! Заголовок новини написаний міксом кирилиці і латиниці (порівняйте: замість кириличної «и» у тексті використана латинська «u» у словах «кaрaнтuнy» і «прuйняв»). До того ж заголовок містить помилку – у слові «рішенняя» дві літери «я». Сам заголовок емоційний – «тотальний» карантин і прийняте «щойно» (невідомо коли саме) рішення. Подібні ознаки у заголовку вказують, що перед вами найімовірніше – фейк. 

Чому новина стала віральною?

У найбільш поширеній версії статті із сайту 1vs100.ru не вказана дата публікації. І хоча це ускладнює перевірку новини на актуальність, все ж визначити дату опублікування тексту на сайті цілком можливо. 

Для цього треба натиснути на будь-якому місці тексту новини на праву кнопку миші і обрати варіант «Переглянути код сторінки». Далі за допомогою комбінації Ctrl+F (комбінація для пошуку на сторінці) можна знайти дату публікації та зміни сторінки за словом «date». Зі скриншоту видно, що дата публікації – 2 січня 2021 року. 

Скриншот коду сторінки з датою публікації

 

Інший спосіб перевірити дату публікації – пошук альтернативних публікацій у Google. Для точного співпадіння пошуку за заголовком необхідно взяти пошуковий запит у лапки, ось так: «Кiнeць тoтaльнoгo кaрaнтuнy: Щoйнo Кaбмiн прuйняв рiшeнняя».

Скриншот результатів пошуку аналогічних заголовків

 

За результатами пошуку видно, що аналогічна публікація на іншому сайті була 2 дні тому (дата підготовки матеріалу-спростування 5 січня, отже за 2 дні до того – це 3 січня).

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний