Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські медіа та користувачі соцмереж пишуть, ніби колишній головний епідеміолог США Ентоні Фаучі в інтерв’ю Fox News зізнався, що американські вчені розробляли новий коронавірус в українських та китайських лабораторіях. Фаучі нібито сказав, що «там проводилися дуже потрібні для нацбезпеки США експерименти».
«Вони вкрай небезпечні, і проводити їх на території Штатів заборонено законом. А українцям ми платили хороші гроші, вони були задоволені… Київ переконати було зовсім нескладно. Ми зуміли відкрити кілька лабораторій навіть у Китаї, в Ухані, зокрема. Китайці були обізнані лише про декілька відносно безпечних робіт, але не про всі. Українці ж знали про більшість наших дослідів», — цитують російські сайти Фаучі.
Як насправді?
На сайті Fox News справді є публікація, яку додають у вигляді скриншота до дописів. У заголовку вказано: «Фаучі зобов’язаний надати американцям відповіді про походження COVID-19, і Республіканська палата представників має намір отримати їх». Це колонка республіканця Джеймса Комера, у вступі він пише: «Республіканська партія подбає про те, щоб Фаучі було притягнуто до відповідальності за дії щодо COVID-19, коли ми переможемо на виборах».
Публікація Fox News
Це не інтерв’ю Ентоні Фаучі, у статті також не наводять його коментарі. Цитату про лабораторії в Україні та Китаї, яку приписують Фаучі, нам не вдалося знайти в достовірних джерелах. Ця публікація ніяк не доводить, що Фаучі зізнався у причетності США до виникнення коронавірусу. У відкритих джерелах немає жодної згадки цитат Ентоні Фаучі про діяльність американських лабораторій в Україні чи Китаї.
Ба більше, автор колонки Комер теж не пише, ніби американці працювали в українських чи китайських лабораторіях над розробкою коронавірусу. Комер звинувачує Фаучі в тому, що він вступив у змову з іншими вченими, щоб зменшити кількість доказів, що вказують на витік даних із лабораторії в китайському Ухані.
Комер також пише про EcoHealth Alliance — американську наукову некомерційну організацію, яка займається запобіганням пандемії. У 2014 вони отримали грант (у 2019 його продовжили) від Національного інституту здоров’я США (NIH). Республіканці ще з 2021 року говорять, що один із листів офіційного представника NIH доводить, що інститут фінансував дослідження коронавірусів кажанів у Китаї. Це дослідження помилково пов’язують із пандемією коронавірусу.
Насправді експерименти EcoHealth Alliance не мали нічого спільного з пандемією COVID-19 і не могли спричинити появу SARS-CoV-2, кажуть у NIH. «Аналіз опублікованих геномних даних та інших документів від грантоотримувача демонструє, що природні коронавіруси кажанів, які вивчалися в рамках гранту NIH, генетично дуже далекі від SARS-CoV-2 і не могли спричинити пандемію COVID-19», — заявив директор NIH Френсіс Коллінз.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний