ФЕЙК: Коронавірус безпечний, а COVID-19 – алергічна реакція на діоксид азоту | VoxUkraine

ФЕЙК: Коронавірус безпечний, а COVID-19 – алергічна реакція на діоксид азоту

20 Січня 2021
FacebookTwitterTelegram
632

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Користувачі мережі поширюють відео з трьох частин (тут, тут і тут), автор якого запевняє, що новий коронавірус SARS-CoV-2 — нешкідливий та існує вже давно, але стає небезпечним, вступивши в контакт з туманом та смогом. Однак інколи автор суперечить сам собі, стверджуючи, що “коронавірусу не існує”. За його словами, COVID-19 — це алергічна реакція на діоксид азоту, оскільки спалахи захворювання фіксували в країнах із підвищеним рівнем забруднення та вологістю. 

Це неправдиве твердження VoxCheck уже спростовував раніше. У деяких наукових статтях йдеться про можливий зв’язок між забрудненням повітря, зокрема діоксидом азоту, і вищим ризиком захворюваності на COVID-19 та смертності він нього. Але мається на увазі довгостроковий вплив діоксиду азоту на здоров’я людини, який ускладнює перебіг коронавірусної хвороби, а не що COVID-19 — це просто алергічна реакція на діоксид азоту.

До того ж смерті через забруднення діоксидом азоту фіксували задовго до виявлення SARS-CoV-2, тож немає підстав вважати, що COVID-19 — це наслідок забрудненості повітря.

Крім цього, автор наводить ще низку неправдивих тверджень. Спростовуємо деякі з них. 

Хибне твердження: У ВООЗ заявляли, що безсимптомні носії нездатні заражати інших.

Ще у червні технічна керівниця ВООЗ із реагування на COVID-19 Марія Ван Керхове спершу заявила, що зараження від безсимптомних носіїв трапляється “дуже рідко”. Однак після цього вона спростувала свою заяву, пояснивши, що на той момент було мало даних — всього 2-3 дослідження та неопубліковані дані країн. Пізніше Марія Ван Керхове уточнила, що нові дослідження встановили, що до 40% усіх випадків заражень можуть бути від безсимптомних носіїв. Детальніше про це читайте тут.

Наразі досліджень щодо передачі вірусу від безсимптомних носіїв все ще недостатньо, однак у ВООЗ вважають, що все ж більшість випадків коронавірусної інфекції передаються від симптомних носіїв. Однак в організації ніколи не заявляли, що безсимптомні носії не можуть інфікувати інших. 

Хибне твердження: Туберкульозом заражено 97% населення Землі. Але в них сильний імунітет, тому вони не мають симптомів та не інфікують інших. 

За оцінками ВООЗ, приблизно чверть (25%) населення світу заражена бактерією туберкульозу, а не 97%. Активно хворіє на туберкульоз усього 5-15% інфікованих, а решта має туберкульозну інфекцію, але не розвиває симптомів та не передає бактерію іншим. 

Хибне твердження: За даними ВООЗ, у більшості випадків людина здатна інфікувати інших коронавірусом на 5-й день. 

У ВООЗ зазначають, що інкубаційний період COVID-19 у середньому становить 5-6 днів, інколи — до 14 днів. Однак у цей “досимптомний” період інфіковані люди вже можуть заражати інших. 

Лабораторні дослідження також показали, що люди виявляються найбільш схильними інфікувати інших перед тим, як у них з’являються симптоми (а саме за 2 дні до їхньої появи) та на початку захворювання. Ті, в кого розвивається важка форма COVID-19, можуть бути заразними довше. 

Хибне твердження: Курці мають в 20 разів менший ризик заразитися коронавірусом. 

Автор відео посилається на дослідження китайських вчених, однак не згадує його назву та видання, в якому воно було опубліковане. За інформацією ВООЗ, у споживачів тютюну більший ризик заразитися коронавірусом через рот під час куріння сигарет чи використання інших тютюнових засобів. І якщо в курців розвивається COVID-19, то вони мають підвищений ризик важкого перебігу хвороби, оскільки здоров’я їхніх легень було порушено ще до початку захворювання. 

Хибне твердження: Власники домашніх тварин, зокрема собак, легше або безсимптомно переносять COVID-19. 

Автор посилається на слова польської лікарки Сабіни Олекс-Кондор, яка начебто працює у Мадриді. У деяких публікаціях йдеться, що лікарка дійшла цього висновку після спостережень за 100 пацієнтами з COVID-19. Однак в інтерв’ю, опублікованому на польському сайті “Glos wielkopolski”, сама Олекс-Кондор говорить, що це лише її гіпотеза, що потребує наукових досліджень. 

У відео також йдеться, начебто маски шкідливі для здоров’я людей, натомість не існує жодного дослідження, яке доводить їхню користь. Ці фейки VoxCheck уже спростовував раніше, читайте детальніше тут і тут

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний