ФЕЙК: Країни ЄС надають житло всім біженцям з України через підрив Каховської ГЕС

ФЕЙК: Країни ЄС надають житло всім біженцям з України через підрив Каховської ГЕС

9 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
542

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито у зв’язку з підривом росіянами Каховської гідроелектростанції (ГЕС) країни ЄС надають матеріальну допомогу та забезпечують житлом усіх біженців з України. Автори додають посилання на телеграм-канали, у яких ніби розміщена покрокова інструкція як отримати допомогу у восьми європейських країнах: Румунії, Польщі, Іспанії, Чехії, Німеччині, Португалії, Італії та Австрії. 

Утім, це — фейк. Очільники країн ЄС не робили подібних заяв, а пост створений, аби збільшити кількість підписників у вказаних телеграм-каналах.

Скриншот допису

У відкритому доступі нам не вдалось знайти повідомлення від європейських чи українських посадовців про надання житла або іншої додаткової допомоги українським біженцям в європейських країнах. Вказані канали закриті для загального доступу. Щоб переглянути інформацію потрібно підписатись, у такий спосіб автори посту залучають більше підписників на канали. Однак інформації про допомогу у цих телеграм-каналах немає.  Пізніше ідентичне повідомлення про нібито допомогу українським біженцям опублікував телеграм-канал «Труха Дніпро» з позначкою «реклама».

7 червня 2023 року Європейський Союз анонсував надання першої допомоги для ліквідації наслідків підриву Каховської ГЕС від Німеччини, Литви та Австрії. Країни зобов`язалися доставити 5 тис. фільтрів для води, 56 генераторів, 20 цистерн для води, 10 бурових насосів. Литва та Німеччина також запропонували обладнання для притулку, зокрема намети, ліжка та ковдри.

Міністерка внутрішніх справ Литви Агне Білотайте також пообіцяла направити 30 наметів, 240 розкладних ліжок та 50 тис. євро фінансової допомоги. Литва готується до можливого збільшення кількості переселенців з України, проте конкретні заходи в уряді поки не повідомили. 

Урядовий уповноважений Чехії з питань відновлення України Томаш Копечний повідомив, що Чехія закупить обладнання для очищення води і генератори. Також Латвія надасть Україні 200 тис. євро, а Франція відправить конвой із близько 10 тонн товарів для задоволення нагальних потреб постраждалих після підриву ГЕС.  

Окрім цього, на запит України допомогу направили Польща, Швейцарія, Норвегія та Фінляндія. Гуманітарне представництво ЄС в Україні працює, щоб забезпечити питною водою та продовольством постраждалих.

Проте про нові програми допомоги для всіх українських біженців не йшлося у згаданих повідомленнях.

6 червня 2023 року російські війська підірвали Каховську ГЕС. За даними української влади,  росіяни підірвали гідроелектростанцію зсередини о 02:50 ночі. У результаті понад 80 міст та сіл опинилися під загрозою затоплення, а евакуювати необхідно понад 40 тис. людей. Станом на 8 червня підтоплено 32 населені пункти в Україні. Генеральний директор «Укргідроенерго» Ігор Сирота заявив, що Каховська ГЕС відновленню не підлягає, будівництво нової ГЕС може коштувати близько $1 млрд.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний