Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють інформацію про те, що нібито з 17 січня в Україні вводять локдаун у зв’язку із стрімким поширенням штаму Омікрон. Це нібито рішення уряду від 10 січня. У дописі згадують чорні та червоні зони карантинних обмежень.
Скриншот допису
Утім, це — фейк. До речі, схожий фейк ми спростовували у листопаді — тоді використовували такий самий шаблон зображення.
По-перше, 10 січня уряд не приймав рішень про введення локдауну з 17 січня, а також про запровадження чорних зон. Засідання Уряду зазвичай проводять щосереди. 10 січня (у понеділок) не було засідань Уряду, а відповідно жодні рішення про карантинні обмеження не приймали.
Станом на 17 січня МОЗ визначало жовтий рівень епідемічної небезпеки в усіх областях, крім Івано-Франківської та Сумської. Там МОЗ визначає помаранчевий рівень.
Карантинні обмеження в областях України відрізняються, залежно від ситуації з поширенням COVID-19. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року залежно від епідемічної ситуації в регіоні або районі чи місті обласного значення може бути встановлений зелений, жовтий, помаранчевий або червоний рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19. Чорного рівня епідемічної небезпеки не існує.
Рішення щодо введення та скасування червоного рівня ухвалює Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій у разі досягнення регіоном визначених показників. Посилити обмеження самостійно може і місцева влада.
По-друге, насправді мета подібних дописів не донесення інформації, а збільшення підписників Telegram-каналів обманним шляхом. Щоб дізнатися більше інформації на тему новини, закликають перейти за посиланням у дописі. Для того, щоб врешті-решт дізнатись, де вводять локдаун, обов’язково потрібна підписка на Telegram-канал.
Ми неодноразово спростовували фейки подібного характеру. Зазвичай їхні автори використовують клікбейтні заголовки, які містять емоційно-забарвлену лексику, наприклад, «стосується кожного українця», «офіційно», «термінова новина» тощо. Також в подібних дописах апелюють до нібито офіційних повідомлень від органів влади.
Зустрічаючи дописи подібного характеру, перевірте, чи публікували вказане у дописі рішення або документ на офіційних сайтах Кабміну, МОЗ чи відповідних органів влади.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний