ФЕЙК: Лист від уряду Великої Британії з проханням повідомити особисту інформацію про біженців з України

ФЕЙК: Лист від уряду Великої Британії з проханням повідомити особисту інформацію про біженців з України

28 Лютого 2023
FacebookTwitterTelegram
768

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото листа нібито від Департаменту з питань рівноправності, житла та громад Уряду Великої Британії (Department for Levelling Up, Housing and Communities, DLUHC). Лист начебто отримав Джеймс з міста Іпсвіч, який є учасником програми «Житло для України»

У листі Джеймса просять повідомити, чи надавав він притулок біженцям із України та чи є серед них чоловіки від 18 років. Департамент також нібито просить надати особисті дані чоловіків від 18 років та повідомити про їхнє можливе місцеперебування. Далі біженці повинні відвідати посольство України, щоб «уточнити свої персональні дані в індивідуальному порядку». Це, на думку автора допису, означає, що їм вручать повістки. 

Утім, Департамент з питань рівноправності, житла та громад Уряду Великої Британії заявив, що лист є підробкою. Він також містить орфографічні і граматичні помилки та неправильну електронну адресу. 

Скриншот допису

Автори дописів зазначають, що Джеймс надіслав фото листа від Департаменту редакції видання «SouthFront». У публікації цього видання стверджують, що такий збір інформації пов’язаний із мобілізацією: уряд України шукає чоловіків від 18 років за кордоном, аби потім відправити їх на військові навчання у Великій Британії, а після навчань — на фронт. Ресурс Media Bias / Fact Check (ним користуються незалежні фактчекери мережі IFCN) оцінює  «SouthFront» як конспірологічне та псевдонаукове видання, що регулярно поширює неперевірену інформацію.  

6 лютого у  Департаменті з питань рівноправності, житла та громад  заявили, що не розсилали такі листи. Департамент та Міністерство внутрішніх справ Великої Британії збирають особисті дані біженців, аби використати їх для реалізації візової спонсорської програми «Житло для України». Дані потрібні, щоб підібрати потенційних спонсорів для заявників на візу та надання житла, а також підтримки осіб з уразливих категорій. Індивідуальні спонсори, які надають житло, також повідомляють Департаменту особисті дані: своє ім’я, адресу, контактні дані (електронну пошту) та інформація про власність. 

Департамент та Міністерство внутрішніх справ можуть передавати особисті дані спонсорів та претендентів на житло іншим третім сторонам для поєднання потенційних спонсорів із претендентами на участь у програмі. Серед таки сторін — місцеві органи влади Англії (займаються поселенням); автономні законодавчі органи Великої Британії (Шотландія, Уельс та Північна Ірландія); благодійна організація Ukrainian Sponsorship Pathway UK (USPUK, консультує українців щодо державних пільг біженцям, допомагає підібрати спонсора) та альянс місцевих громад Citizens UK (перевіряє персональні дані спонсорів на відповідність вимогам програми). 

Персональні дані як спонсора, так і претендента на житло надсилають на аналітичну платформу, яка базується в Ірландії. Іншим країнам інформацію про спонсорів та претендентів не передають. 

Отже, персональну інформацію про біженців збирають, аби підібрати для них спонсора, який надає житло. Не йдеться про те, що персональні дані українських біженців чоловічої статі можуть передати для їх мобілізації. 

Згідно з постановою Кабміна від 30 грудня 2022 року, українські консульства та посольства вестимуть облік військовозобов’язаних українців за кордоном. Українців призовного віку, які є у списках тимчасового консульського обліку та не мають відстрочки/звільнення від мобілізації, інформуватимуть про початок призову. Утім, представники посольств та консульств не мають права видавати повістки українцям чи депортовувати їх в Україну. 

Крім того, фейковий лист містить низку помилок. Зокрема у документі пишуть «governmen» замість коректного «government». Згадана пошта report@[email protected] не використовується жодним відомством у Великій Британії. Для того, аби взяти участь у програмі «Житло для України», можна звернутися лише за номером телефону – + 44 808 164 8810 та + 44 175 390 7510.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний