ФЕЙК: Маски від коронавірусу спричиняють стафілококові інфекції | VoxUkraine

ФЕЙК: Маски від коронавірусу спричиняють стафілококові інфекції

Photo: Лєна Шуліка, VoxUkraine
18 Серпня 2020
FacebookTwitterTelegram
2509

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook. 

У дописі, який поширили понад 500 користувачів, йдеться про шкоду від носіння масок в умовах пандемії нового коронавірусу. Мовляв, вони спричиняють стафілококові інфекції, оскільки під одягнутими масками накопичуються хвороботворні бактерії, натомість від коронавірусу вони не можуть захищати, бо віруси надто дрібні. Це неправда — спростовуємо головні тези. 

Маски не захищають: віруси дрібні та безперешкодно потрапляють в організм.

Немає різниці, які за розміром вірусні частинки — має значення розмір крапель, що містять вірус і виділяються внаслідок чхання чи кашляння. Вірус передається зазвичай великими краплями, розміром 5-15 мікронів у діаметрі. І маска значною мірою фільтрує кількість крапель, які виділяє інфікована людина, тим самим зменшуючи шанс передати вірус іншим людям. Розмір пор у медичних масках становить 0,3-10 мікронів. Тому, якщо часточка з коронавірусом більша пори, то маска захищатиме від зараження. Саме тому носіння маски зменшує ймовірність зараженням коронавірусом. Про це ми писали у цьому матеріалі.

У цьому дослідженні роблять висновок, що використання масок зменшує передачу повітряних крапель. Однак певна їхня кількість все одно поширюється навколо маски або від її поверхні внаслідок кількох циклів кашлю. Тому використання маски не забезпечує повного захисту і соціальне дистанціювання залишається важливим під час пандемії.

Є низка досліджень, які доводять ефективність використання масок для стримування поширення коронавірусу. Дослідження із Німеччини показує, що завдяки масковому режиму вдалося скоротити кількість заражень приблизно на 40%. У цьому дослідженні, де зібрали показники 16 країн, також йдеться про те, що носіння масок зменшує ризик зараження. 

Під масками у затриманих краплях вологи живуть і розмножують бактерії. Маски збільшують «бактеріальне навантаження».

Під масками не будуть розмножуватися бактерії такою мірою, аби мати негативний вплив на здоров’я людини, якщо дотримуватися правил гігієни та носити маски правильно. Кілька головних правил: 

  • Перед тим, як одягати маску потрібно продезінфікувати руки.
  • Змінювати маску необхідно кожні 2-3 год або коли вона стане вологою. 
  • Повторно одноразові маски використовувати не можна. 
  • Не можна торкатися маски руками, а якщо торкнулися, то одразу вимийте руки.

Стафілококи викликають пневмонію. Прогнозавона друга хвиля — це сезон ГРВІ, коли ті, хто носив маски, матимуть важкі респіраторні ускладнення та запалення легень.

Стафілококи можуть викликати пневмонію. Утім, коли говорять про другу хвилю, мають на увазі другу хвилю COVID-19, яка теж може викликати пневмонію. Прогнозована друга хвиля пандемії означатиме більшу кількість випадків зараження, а не просто більшу кількість хворих із пневмонією чи респіраторними ускладненнями. Офіційно діагноз «Covid-19» ставлять не за симптомами хворого (наприклад, різними респіраторними ускладненнями), а лише після ПЛР-тесту, який визначає наявність генетичного матеріалу коронавірусу, його РНК. Саме ця методика дозволяє відрізнити коронавірус від будь-яких інших вірусів. 

Тези про шкідливий вплив масок на організм людини ми вже спростовували тут, тут і тут.

У дописі також прикріплено два фото. Одне із них — колаж із зображеннями начебто людей, у яких розвинувся стафілокок після носіння масок. Жодних доказів того, що, по-перше, ці люди страждають саме від стафілококу, а по-друге, його спричинило носіння масок, немає. А на одному із цих фото зображену медсестру, на обличчі якої бачимо лише сліди від, ймовірно, довгого носіння респіратора. На іншому скріншоті невідомого походження, який раніше поширювали противники маскового режиму у США, дівчина із висипом на обличчі запевняє, що «має стафілокок від маски». Втім, доказів того, що правильне носіння масок сприяє розвитку стафілококової інфекцій, немає.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний