ФЕЙК: Масові поховання в Ізюмі — це «постановка» українських лікарів

ФЕЙК: Масові поховання в Ізюмі — це «постановка» українських лікарів

31 Жовтня 2022
FacebookTwitterTelegram
591

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа цитують так званого «воєнного експерта» з Франції Адріана Боке, який розповів, ніби його «знайомих лікарів із Харкова» змусили перевезти трупи цивільних у ліс поблизу Ізюма. Мовляв, так українська сторона намагалася зробити «провокацію, як колись у Бучі»

Це фейк, яким російські пропагандисти намагаються заперечити факти звірств російських солдат в Україні. Цивільних і в Бучі на Київщині, і в Ізюмі на Харківщині вбивали саме російські окупанти. 

10 вересня ЗСУ звільнили окупований росіянами Ізюм на Харківщині. 15 вересня стало відомо, що в Ізюмі виявили масове поховання на понад 447 тіл, серед них загиблі з ознаками тортур. Очільник Національної поліції України Ігор Клименко повідомив, що в Ізюмі також виявили 6 російських катівень. 

Так званий «воєнний експерт» Адріан Боке — прокремлівський коментатор, який регулярно просуває фейки російської пропаганди про нібито «злочини української армії» у Франції та світі. Французькі незалежні фактчекери з CheckNews писали про те, що історії Боке про його поїздки в Україну, де він начебто став свідком злочинів українських військових, не підтверджені жодними доказами і суперечать фактам. Пізніше CheckNews з’ясували, що Боке бреше навіть про своє військове минуле, приписуючи собі послужний список та бойові заслуги.
В інтерв’ю польському виданню FakeNews.pl Боке розповідав, що був у Бучі у березні, тоді як до 31 березня місто ще було під російською окупацією, і Боке не міг стати там свідком «злочинів» українських військових.
Розповідаючи про те, що українських лікарів нібито змушували вивозити трупи в ліс поблизу Ізюма, Боке теж не наводить жодних доказів. Крім цього, його слова суперечать наявним фактам. Уповноважений з питань зниклих безвісти осіб Олег Котенко розповідав, що російські військові самі публікували відео з поховань в Ізюмі, тому українські сили його шукали. 

В Інституті вивчення війни (ISW) заявили, що масові поховання і російські катівні, виявлені у звільнених містах на Харківщині, свідчать про те, що росіяни скоюють воєнні злочини на всіх окупованих територіях. В ISW припускають, що українські військові під час звільнення окупованих населених пунктів продовжуватимуть знаходити докази російських воєнних злочинів. 

Світові лідери різко засудили російські воєнні злочини на Харківщині. Високий представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель відреагував на російські звірства в Ізюмі, заявивши: «Цю нелюдську поведінку російських військ, повну нехтування міжнародним гуманітарним правом і Женевськими конвенціями, необхідно негайно припинити. Керівництво Росії та всі причетні будуть притягнуті до відповідальності. ЄС докладає всі зусилля для цього». Посол США в Україні Бріджит Брінк заявила, що Росія має відповідати за звірства в Україні. 

Раніше VoxCheck спростовував фейк про те, що російські військові не вбивали цивільних у Бучі. Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан у виступі на Раді безпеки ООН заявив, що його група має достатні підстави вважати, що в Україні було справді скоєно воєнні злочини. Він спростував заяви представників рф, ніби свідчення злочинів у Бучі — це «імітація».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний