ФЕЙК: Мавпяча віспа — це насправді оперізуючий лишай, побічний ефект вакцинації від COVID-19

ФЕЙК: Мавпяча віспа — це насправді оперізуючий лишай, побічний ефект вакцинації від COVID-19

31 Серпня 2022
FacebookTwitterTelegram
616

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію про те, що мавпяча віспа — це насправді оперізуючий лишай (інша назва — оперізуючий герпес), який нібито є побічним ефектом вакцинації від COVID-19.

Проте це — неправда. Оперізуючий лишай і мавпяча віспа — це різні хвороби, а вакцини від COVID-19 не здатні спричинити подібні захворювання.

Мавпяча віспа — це реальне захворювання, яке виникає внаслідок зараження вірусом, що має таку ж саму назву та належить до роду Orthopoxvirus сімейства Poxviridae. Хворобу вперше зареєстрували серед мавп у 1958 році, а серед людей — у 1970 році. Природне джерело вірусу невідоме, проте зафіксована передача вірусу від африканських гризунів та приматів до людини. Тобто ця хвороба з’явилася ще задовго до появи вакцин від COVID-19. 

Оперізуючий лишай — це реактивація прихованої інфекції, викликаної вірусом вітряної віспи. Якщо людина раніше перехворіла на вітряну віспу, цей вірус не зникає повністю з організму, а переміщується в нервові клітини. Іноді через деякий час вірус може реактивуватися та знову вразити шкіру. Таким чином розвивається оперізуючий лишай. Ослаблена імунна система є чинником ризику для реактивації вірусу вітряної віспи. Люди старші 50 років, люди, які знаходяться під значним стресом або мають серйозні фізичні травми, онкохворі та ВІЛ-інфіковані, пацієнти, які протягом тривалого часу приймають стероїди, входять до групи ризику.

Відрізняються й симптоми мавпячої віспи та оперізуючого лишаю. В обох випадках на шкірі з’являється висип. Однак якщо при мавпячій віспі висип може з’явитися майже в будь-якій частині тіла, то при лишаї він з’являється лише в одній смузі навколо лівої або правої сторони тіла. 

Приклад того, як може проявитися оперізуючий лишай на одному боці тіла. Джерело: CDC

Крім того, при оперізувальному лишаї хворий часто може відчути гострий біль на місці висипів, поколювання або печіння під шкірою, тоді як при мавпячій віспі ці симптоми не є надто поширеними.

Також мавпячу віспу та оперізуючий лишай можна відрізнити за допомогою лабораторних тестів. 

Після вакцинації в рідкісних випадках справді може з’явитися висип як алергічна реакція на щеплення. Утім, це ніяк не пов’язано ні з оперізуючим лішаєм, ні з мавпячою віспою. Якщо людина мала серйозну алергічну реакцію після щеплення, їй варто проконсультуватися з лікарем. 

Раніше VoxCheck спростовував фейк про те, що мавпяча віспа — це аутоімунне пухирчасте захворюваня, що виникає після щеплення проти COVID-19. Насправді ж мавпяча віспа жодним чином не пов’язана з аутоімунними захворюваннями.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний