ФЕЙК: Мер одного з міст США обізвав українця «твариною» за вигук «Слава Україні» в прямому ефірі

ФЕЙК: Мер одного з міст США обізвав українця «твариною» за вигук «Слава Україні» в прямому ефірі

17 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
335

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Кремлівські телеграм-канали поширюють запис прямого ефіру радіо CPR Denver News, на якому мер Денвера Майкл Джонстон нібито назвав українця «твариною», бо той в ефірі радіо вигукнув «Слава Україні».

Це — фейк. Жодне надійне міжнародне медіа не публікувало такої інформації. Аудіозапис створили за допомогою штучного інтелекту.

Скриншот допису

На скриншоті можна помітити схожий інтерфейс аудіоконференції у мережі X (колишній твіттер) та ідентичне фото зі сторінки мера американського міста Денвер Майкла Джонстона. Проте у самій мережі Х та на сторінці Джонстона немає запису його розмови з іншими спікерами. Відсутнє відео і на сторінках інших соціальних мереж Джонстона. 

Щобільше, у відео зазначили неправильну назву видання — CPR Denver News. Насправді видання називається CPR News, тобто Colorado Public Radio. Це громадське радіо штату Колорадо, яке не працює виключно у столиці — Денвері, а охоплює увесь штат. На сторінках радіо також відсутня інформація, яку поширюють росіяни.

На сайті та у соцмережах іншого видання Denver7, скриншот якого поширюють росіяни, також немає повідомлень про подібні слова Джонстона щодо українця. На наш запит у виданні Denver7 відповіли, що скриншот росіян — фейковий, а титри на зображенні відредагували.

Відповідь видання Denver7 на наш запит

Також ми перевірили аудіозапис через інструмент AI Speech Classifier, який аналізує, чи використовували для створення ролика штучний інтелект на сайті ElevenLabs. Застосунок дозволяє копіювати людські голоси. Аналіз відео, яке поширюють росіяни, показав, що ймовірність створення у ньому аудіозапису за допомогою штучного інтелекту складає 98%. Тож це черговий російський фейк для дискредитації українців та влади Сполучених Штатів Америки.

Скриншот перевірки в ElevenLabs

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний