ФЕЙК: Мертва дівчина на фото з Бучі виявилася живою і спростувала свою смерть

ФЕЙК: Мертва дівчина на фото з Бучі виявилася живою і спростувала свою смерть

12 Квітня 2022
FacebookTwitterTelegram
1619

Перевірка фактів у рамках партнерства з Facebook.

У Facebook поширюють скриншот допису користувачки Насті Савчишин (Nastia Savchyshyn), яка нібито була на фото жертв у Бучі. У ньому дівчина спростовує свою смерть.

«Мережею розлетівся пост із «померлою» у Бучі українкою. Наступного дня повстала хайпожорка розмістила текст, що її не так зрозуміли, вона жива, і з нею все добре. Просто хотіла привернути увагу до теми. Суцільна брехня! Так українці й працюють», — пишуть фейкомети. 

Це неправда: на фото з Бучі — зовсім інша людина. А користувачку Настю Савчишин ніколи не оголошували загиблою. Вона просто опублікувала своє фото у схожому одязі заради флешмобу «I was killed by russian soldiers because I was Ukrainian» («Мене вбили російські солдати, бо я українець/українка»). 

Після того, як українські військові звільнили міста Київщини, з’явилися численні фото- та відеодокази звірств російських військ над мирним населенням. Українці запустили в соцмережах, переважно Facebook та Instagram, флешмоб зі світлинами з Бучі. Його суть у тому, щоб виставити зліва своє фото, а справа — фото загиблої людини з міст Київської області. І додати такий підпис англійською:

«Привіт, світе! Це я. Мене звати (…), я українка/українець. Це моє фото зліва. Але це також моє фото справа. Кожен із нас міг би бути бути згвалтований росіянами і вбитий. Просто тому, що ми українці». («Hello world. It’s me. My name is (…), I’m Ukrainian. This is my photo on the left. But also this is my photo on the right. Each of us could be raped by russians and killed. Just because we are Ukrainians»). 

Мета флешмобу — привернути увагу до того, що сотні мирних, беззбройних жителів міст Київської області (та інших, досі окупованих росіянами) були вбиті за те, що вони українці за національністю. До цих дописів додають хештеги #GenocideOfUkrainians, #RussiaWarCrimes, #Bucha, #RussiaUkraineWar #UkraineUnderAttaсk та інші. За ними можна знайти багато аналогічних дописів.

Користувачка Nastia Savchyshyn опублікувала такий пост 4 квітня. Але використала фото, на якому одягнена в схожий светр на той, що на загиблій жінці з фото. Тож деякі користувачі неправильно зрозуміли суть цього допису або не знали про цей флешмоб, і сплутали Настю з жінкою на фото. 

Пост, у якому перекрутили оригінальний допис Анастасії Савчишин, стверджуючи, що на фотоколажі справа та зліва одна й та ж людина

Про це написала сама Настя: «Попередній пост деякі люди зрозуміли і переклали невірно! Та ще й додали своє! Я жива, зі мною все Окей! Пост був зроблений для того, щоб іноземці розуміли, в якій ситуації Україна і впливали на закінчення війни! Дуже перепрошую за те, що зрозуміли і сприйняли невірно мій посил!».

Допис, у якому Анастасія спростувала хибні пости про те, ніби вона загинула  

Згодом Анастасія написала ще раз про те, що суть її допису, зробленого для флешмобу, зрозуміли неправильно. Вона не заперечувала смертей будь-кого із мирних жителів Бучі, Ірпеня та інших міст. І додала: всі фото з цих міст — правдиві. 

Коментар Анастасії, у якому вона повторює, що в оригінальному пості на фотоколажі справа зображено померлу людину

Росія стверджує, ніби російська армія не чинила звірств у Бучі. Проте є докази, що це російські війська вбивали цивільних на Київщині.

The New York Times опублікували супутникові знімки, зроблені Maxar Technologies в середині березня з відео, опублікованим 2 квітня. Багато тіл лежали на дорогах Бучі ще в дні, коли місто тримали російські війська. На знімках видно людські тіла, що з’явилися на вулиці Яблонській у період із 9 по 11 березня. Тіла залишалися на цьому місці більше трьох тижнів. Крім цього, на знімках Maxar видно, що покинуті машини і тіла з’являються в період з 20 по 21 березня.

Згодом російське медіа «Медуза» опублікувало відео з дрона, зняте з 23 по 30 березня 2022 року в Бучі,  яке доводить, що люди були вбиті під час окупації міста росіянами. Усі загиблі, зняті з повітря, лежать не просто на тих же місцях, але і в тих же позах, що і на зйомках із землі. На кількох відео на відстані від кількох десятків до кількох сотень метрів від тіл загиблих видно військову техніку, схожу на ту, що стоїть на озброєнні російських десантних частин (ймовірно, БМД та БТР-Д).

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний