ФЕЙК: Мешканка Івано-Франківська повідомила про побиття свого чоловіка через роботу «мовним інспектором»

ФЕЙК: Мешканка Івано-Франківська повідомила про побиття свого чоловіка через роботу «мовним інспектором»

25 Вересня 2024
FacebookTwitterTelegram
164

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Кремлівські телеграм-канали поширюють скриншот допису нібито мешканки Івано-Франківська Віри Боклаг, яка написала, що її чоловіка побили. Він працював «мовним інспектором», тобто слідкував за дотриманням мовного закону в публічному просторі.

Це — фейк. Користувачка, вказана на скриншоті, не публікувала такого допису, а ініціатива «мовних інспекторів» в Івано-Франківську ще не запрацювала. Росіяни підробили скриншот, аби наперед просунути наратив про «утиски» російськомовних людей в Україні.

Скриншот публікації

Насправді користувачка із ніком «Вера Боклаг», допис якої поширюють росіяни, не публікувала такої новини. Уперше скриншоти почали поширювати ще 20 вересня 2024 року. Проте того дня жінка на своїй закритій сторінці у фейсбуці виклала лише одне особисте відео. Жодних дописів про побиття чоловіка вона не робила. Крім того, найімовірніше, Віра проживає в Норвегії, адже публікує звідти фото. Незадовго до повномасштабного вторгнення жінка додавала на більшість зображень позначку місто Конотоп на Сумщині та жодного разу не згадувала про Івано-Франківськ.

Пошук за ключовими словами, які наводять у скриншоті, також не показав жодного такого допису у фейсбуці.

Скриншот публікації Віри Боклаг за 20 вересня 2024 року з її закритої сторінки у фейсбуці

Згідно із законом «Про забезпечення функціонування української мови як державної», обслуговування в громадських місцях або надання інформації про товари й послуги клієнтам має бути державною мовою. Це стосується лише працівників, а не клієнтів. У побуті ж українці можуть розмовляти будь-якою мовою — закон про державну мову охоплює лише сфери суспільного життя.

За словами міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа, останнім часом у місті побільшало російської мови. На тлі цього в місті введуть громадську ініціативу «мовні інспектори», до якої можуть приєднатися всі охочі. Такі волонтери будуть слідкувати за дотриманням мовного закону при обслуговуванні в магазинах, кафе, а також популяризувати різноманітні способи вивчення української в громадських місцях. Інспектори діятимуть у межах законодавства й не матимуть особливих повноважень. Вони толерантно будуть робити зауваження із проханням перейти на державну мову та популяризуватимуть курси з вивчення української. Для роботи мовних інспекторів міська рада також розробляє певні навчання.

Станом на 19 вересня 2024 року стати «мовними інспекторами» вже зголосилося 74 людини. Як сказав Марцінків, до 22 вересня поточного року Міська рада приймала заявки, після цього проведе короткий відбір та навчання. Тобто робота «мовних інспекторів» ще не почалася, пропагандисти поспішили створити фейк, аби наперед дискредитувати роботу людей, які популяризують українську.

У коментарі Центру протидії дезінформації в Головному управлінні Національної поліції в Івано-Франківській області повідомили, що за останній час у місті не було жодних злочинів, скоєних на мовному ґрунті.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний