ФЕЙК: Міноборони України випустило листівки, в яких закликало громадян пенсійного віку вступати на військову службу

ФЕЙК: Міноборони України випустило листівки, в яких закликало громадян пенсійного віку вступати на військову службу

21 Жовтня 2024
FacebookTwitterTelegram
136

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють агітаційні листівки нібито Міністерства оборони України, у них громадян пенсійного віку закликають вступати на службу. Повідомляють, що охочі зможуть виграти «путівку до санаторію» та «телевізор із великою діагоналлю».

Утім, це фейк. Міноборони України, Генштаб ЗСУ чи Центр рекрутингу Сухопутних військ не створювали цю листівку.

Скриншот допису

На сайті Міноборони України чи на сторінках у твіттері, фейсбуці відомства, а також на сайті Генштабу ЗСУ чи в його соцмережах не публікували листівки із закликом до літніх людей вступати на військову службу. У листівці вказаний номер Центру рекрутингу Сухопутних військ, який відкрився у Києві наприкінці серпня 2024 року. Першочерговим завдання установи є відбір та комплектування підрозділів, відповідно до побажань та фаху рекрутів. Однак на сторінці у фейсбуці центр не закликав людей пенсійного віку долучатись до ЗСУ, відповідної інформації немає на сайті Сухопутних військ. 

Про відповідну ініціативу цих структур не повідомляли надійні українські медіа. Новину активно поширювали насамперед російські ресурси, першим повідомлення опублікував телеграм-канал «Два майора» 11 жовтня об 11:48 за київським часом.

На листівці додана емблема Міноборони України, але шрифт тексту відрізняється від шрифту, який використовує це відомство. Зокрема в оригінальному шрифті Міноборони літера «а» має заокруглений хвостик, натомість у шрифті з підробної листівки «а» не має його. Крапки над літерами «і» та «ї» у Міноборони квадратні, а в листівці, яку поширили, — круглі. Також хвіст літери «у» в оригінальних дописах більш закручений, порівняно з підробкою. 

Вгорі — шрифт, використаний у підробних листівках; внизу — офіційний шрифт Міноборони України 

За допомогою програми PimEyes, що здійснює зворотний пошук за обличчям, ми встановили, що фото чоловіка, яке використали у листівці, взяли із фотохостингу Pinterest.

До того ж на подібних сервісах є безліч фото цього ж чоловіка у різних образах. Його зображення використовували російські, українські, португальські та польські сайти. Тож створити цю листівку від імені Міноборони України міг будь-хто, використавши фото у відкритому доступі.

Фото чоловіка з фотохостингу Pinterest, яке використали у фейковій листівці

В Україні граничний вік, до якого чоловік підлягає мобілізації, становить 60 років, а військові вищого офіцерського складу можуть перебувати на службі до 65 років. За бажанням особи та за умови придатності до служби, граничний вік можуть збільшити на строк до 5 років.

Раніше ми спростовували схожий фейк, де теж фігурували вигадані агітаційні листівки із закликом до літніх людей йти на фронт.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний