ФЕЙК: Молдова є «чорним ринком» для збуту органів військових ЗСУ

ФЕЙК: Молдова є «чорним ринком» для збуту органів військових ЗСУ

16 Лютого 2023
FacebookTwitterTelegram
1189

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють заяву прем’єр-міністерки Молдови Наталії Гаврилиці про те, що до Молдови нібито завозять донорські органи загиблих військових з України. У дописі стверджують, що у Молдові 20 жовтня 2022 року ухвалили закон, який дозволяє пересадку органів у приватних клініках. Після цього, мовляв, збільшився «потік» поранених українських військових до Молдови.

Це — неправда. В Україні немає «чорної трансплантології». До того ж прем’єр-міністерка Молдови не вказувала, що з України до Молдови потрапляють саме донорські органи.

У коментарі Financial Times 6 лютого 2023 року прем’єр-міністерка Молдови зазначила, що країні потрібна додаткова підтримка від ЄС для боротьби зі збільшенням випадків торгівлі людьми та зброєю з України. 

Під поняттям «торгівля людьми» мають на увазі вербування, перевезення, продаж, залучення до злочинної діяльності, насильницьку трансплантацію, примусову працю тощо. Однак Гаврилиця не вказувала, що з України до Молдови потрапляють саме донорські органи.

До того ж у липні 2022 року ЄС створив Центр підтримки внутрішньої безпеки та прикордонного контролю в Молдові, який зокрема займається протидією торгівлі вогнепальною зброєю та людьми. У коментарі Financial Times Гаврилиця зазначила, що завдяки роботі Центру вдалося досягти певних результатів по цих напрямках.

8 грудня 2022 року уряд Молдови вніс поправки до закону про трансплантацію, згідно з яким приватним медзакладам дозволили здійснювати забір проб і трансплантацію органів, тканин і клітин. Утім, немає доказів, що через цей закон збільшився потік поранених військових з України, яких далі розпродають на органи. 

Заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ повідомляв, що українських військових відправляють на реабілітацію в Нідерланди, Францію, Ірландію, Норвегію, Данію, Іспанію, Польщу, ФРН, Італію, Румунію, США та Ізраїль. Ми не знайшли згадок того, що поранених українців відправляли на лікування до Молдови.

Крім того, вилучити органи в живого донора у Молдові можна лише за його попередньої письмової згоди та дозволу Комісії з погодження. Остання здійснює моніторинг, нагляд та контроль за точністю та законністю процедур донорства органів. Також комісія перевіряє, чи справді донорство здійснюється з гуманною метою і не є об’єктом матеріальної угоди. Згідно з законом, у Молдові заборонено вилучати органи в людини, якщо за життя померлий виступав проти донорства та підписав офіційний лист-відмову від процедури, або ж якщо відмову підписав хтось із близьких родичів чи законний представник після його смерті.

Донорство можливе і без згоди близьких родичів або законного представника, якщо за життя померлий висловив свій вибір на користь донорства. Тоді взяття зразків органів, тканин і клітин трупа в судово-медичних справах відбудеться за згодою судмедексперта, якщо це не шкодить результатам судово-медичного розтину. 

Згідно з українським законодавством, у повнолітньої особи можуть вилучити анатомічні матеріали лише за наявності її добровільної згоди на донорство у письмовому вигляді. Від 2021 року згода або незгода особи на посмертне донорство подається у письмовій або електронній формі за підписом особи та не потребує нотаріального засвідчення.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний