ФЕЙК: На друкованій платі для вишки 5G є напис «COV-19» | VoxUkraine

ФЕЙК: На друкованій платі для вишки 5G є напис «COV-19»

26 Січня 2021
FacebookTwitterTelegram
997

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook 

У мережі поширюють відео, на якому начебто монтажник обладнання 5G демонструє плату з маркуванням COV-19 для встановлення на вежу мобільного зв’язку. Коментатор відео також стверджує, що поширення вірусу відбувається за допомогою веж 5G.

Кадр відео, яке поширюють у Facebook, із платою з написом “COV-19”.

 

Утім, відео базується на неправдивих твердженнях. Цей фейк уже спростовували іноземні незалежні фактчекери з Reuters, Snopes, AP та AFP.

Плата, яку демонструють не є телекомунікаційним обладнанням 5G. Це плата з пристрою Virgin Media, що призначений для використання в системах кабельного телебачення. А напис “COV-19” на платі несправжній.

Представник Virgin Media зазначив у коментарі Reuters, що “Це плата зі старої телевізійної приставки, на жодну частину якої ніколи не наноситься маркування COV-19. Плата не є обладнанням для мереж мобільного зв’язку, у тому числі і 5G.”

У коментарі AFP, представник Virgin Media, зазначає, що друкована плата використовується в пристрої Cisco 4585 HD. Це також підтвердив Рон Мадрид, старший менеджер компанії Blue Rock Software, яка спеціалізується на роботі з супутниковими провайдерами. Мадрид також надав фотографію оригінальної друкованої плати, на якій немає напису “COV-19”.

Фотографія плати пристрою Cisco 4585 HD.

 

Інші коментарі у відео щодо веж 5G також не відповідають дійсності

Так, приписування шкоди 5G, яке начебто функціонує в діапазоні 40-60 Гц, позбавлене сенсу. Частоти для мереж 5G визначаються в діапазонах 600-6000 МГц та 24-100 ГГц – це ультрависокі, надвисокі та надзвичайно високі частоти. А частоти 40-60 Гц – це наднизькі частоти, які не застосовуються в 5G.

ВООЗ повідомляє, що жодних негативних наслідків від впливу 5G на організм людей не було зафіксовано. Це підтвердили й дослідження Міжнародної комісії з захисту від випромінювання, яка визначає 5G-сигнал як безпечний.

У відео також показують, як птахи начебто атакують вежі 5G через відчуття небезпеки. Однак ця історія — фейк, який уже спростовували незалежні фактчекери з Lead Stories. Птахи не атакують, а просто бавляться, а на вежі немає обладнання 5G. Організація охорони птахів повідомила, що це типова ігрова поведінка птахів цього виду. Факти пошкодження птахами інфраструктурних споруджень, від телекомунікаційних веж та ліній електропередач до стін і дахів будинків неодноразово фіксувались до того. 

Раніше ми вже спростовували низку тез із відео. Нагадуємо, що

Також у коментарі до відео насторожують щодо законопроєкту, у якому існуючі норми електромагнітного випромінювання збільшили в 10 разів. Норми електромагнітного випромінювання для частот діапазоном 30 МГц – 300 ГГц (у них працює мобільний зв’язок, включно з 5G) справді збільшили з 10 мкВТ/см2 до 100 мкВТ/см2. Це зробили розпорядженням Кабінету міністрів з метою “приведення граничних норм електромагнітного випромінювання у відповідність з нормами ЄС”. Усе ж норма у 100 мкВТ/см2 є значно нижчим значенням, ніж рекомендоване Радою Європи. 

Наприклад, згідно з рекомендацією Ради Європи 1999/519/ЕС, гранична допустима потужність випромінювання встановлена на рівні 450 мкВТ/см2 для діапазону частот 900 МГц та 900 мкВТ/см2 для діапазону 1800 МГц. Введені норми є все ще набагато нижчими, ніж у багатьох розвинених країнах Європи та світу. Для порівняння у діапазоні 900 МГц в Німеччині ця норма – до 450 мкВТ/см2, у США– до 600 мкВТ/см2, а у діапазоні 1800 МГц – до 900 мкВТ/см2 та до 1000 мкВТ/см2 у відповідних країнах.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний