ФЕЙК: На Харківщині масово поширюється вірусна пневмонія

ФЕЙК: На Харківщині масово поширюється вірусна пневмонія

9 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
287

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито у населених пунктах на півночі Харківської області, зокрема у Вовчанську, Козачій Лопані, Удах масово розповсюджується вірусна пневмонія, однак точно лікарі не знають, це нова форма COVID-19 чи інше захворювання. Автори посту додають фото із допису, ніби українського військового лікаря, який підтверджує, що військовий ЗСУ «згорів від пневмонії». Серед можливих причин поширення хвороби у пості згадують відсутність теплого одягу у цивільних та військовослужбовців. 

Утім, це фейк. Наразі немає статистики щодо кількості інфікованих будь-яким  типом пневмонії. Водночас у Харківській області захворювання на грип та COVID-19, які можуть призвести до інфекційної пневмонії, не перевищують епідемічний поріг.  

Зображення, яке додали у дописі

На світлині, яку додали в пості, вказане ім`я Фисянчук Вадим (за документами Фісянчук) ми знайшли його оригінальну публікацію у фейсбуці. У повідомленні від 22 грудня чоловік пише, що витягнув з поля бою побратима, у якого була лихоманка через пневмонію. За словами автора допису, після лікування хлопець одужав та повернувся до служби. 

Скриншот допису на сторінці Фісянчука Вадима від 22 грудня 2023 року

Однак у дописі або на сторінці немає згадок, що Фісянчук є військовим лікарем. Відома лише частина, в якій служить чоловік, — 6 прикордонний Волинський загін, місце служби вказано у службовому посвідченні та грамоті, фото яких Фісянчук опублікував у жовтні 2023 року. Крім того, немає підтвердження, що ситуація сталась саме на Харківщині, адже у постах військовослужбовець не називає своє місце дислокації. У відкритих джерелах також немає інформації про базування 6 прикордонного Волинського загону.  

Пневмонія це форма гострої респіраторної інфекції, яка вражає легені. При хворобі мішечки (альвеоли), з яких складаються легені, заповнюються слизом та рідиною, що обмежує та робить болісним дихання. Найчастішими симптомами пневмонії є лихоманка, кашель із виділенням слизово-гнійного мокротиння, відчуття браку повітря, зниження апетиту, втома, сонливість, свистячі хрипи під час дихання. Для профілактики захворювання варто збалансовано харчуватись та дотримуватись правил особистої гігієни. Найкращим захистом від інфікування є вакцинація, щепитися варто від гемофільної інфекції, грипу, COVID-19 та пневмококу.

Інформація, нібито вірусна пневмонія поширюється через брак теплого одягу неправдива. Адже найпоширенішою причиною появи вірусної пневмонії є респіраторно-синцитіальний вірус (вірусна хвороба з групи гострих респіраторних хвороб (ГРВІ)). Також цей вид пневмонії виникає при захворюванні на грип і COVID-19. Також пневмонію можуть спричиняти бактерії (Haemophilus influenzae типу b (Hib), Streptococcus pneumoniae) та грибки (Pneumocystis jiroveci). 

Пневмонія поширюється повітряно-крапельним шляхом. Також хвороба може передаватись через кров, особливо це стосується немовлят під час або незабаром після народження. Тож захворіти на пневмонію може кожен, проте люди, які працюють у громадських місцях, маленькі діти, літні люди, особи з супутніми хронічними захворюваннями перебувають у групі ризику розвитку пневмонії та її ускладнень.

На сайті Харківського обласного центру контролю та профілактики хвороб немає статистики щодо кількості захворювань на пневмонію. Натомість станом на 31 грудня 2023 року з початку епідемічного сезону, який стартував 2 жовтня, в області на ГРВІ перехворіли 1,4% населення або майже 37 тис. осіб. У порівнянні з аналогічним періодом 2022 року захворюваність зросла на 29,5%. Водночас з 18 грудня кількість інфікованих коронавірусом почала зменшуватись. У центрі відзначають, що показник захворюваності становить 90,79 на 100 тис. населення, ця цифра нижче рівня показника епідемічного порогу (415,06) на 78,1%. У центрі не повідомляли про надзвичайну ситуацію із захворюваністю на вірусну пневмонію або інші її види. Про це також не писали місцеві медіа.

Російські медіа поширюють дезінформаційні повідомлення про спалахи вірусних хвороб, аби поширити паніку та налаштувати населення проти української влади, звинувативши останню у бездіяльності. Натомість вони замовчують інформацію, що російській війська обстрілюють цивільні об`єкти Харківщини та руйнують медустанови.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний