ФЕЙК: На Луганщині знайшли засекречену статистику про геноцид українського населення

ФЕЙК: На Луганщині знайшли засекречену статистику про геноцид українського населення

30 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
1440

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У проросійських телеграм-каналах поширили нову дезінформацію про діяльність лабораторій в Україні. Цього разу окупанти знайшли в Рубіжному біолабораторію «Фармбіотест», де тривалий час нібито проводили небезпечні досліди над людьми. У цій лабораторії виявили статистичний бюлетень «Соціально-економічне становище Луганської області за січень-травень 2017 року» із секретною інформацією, яку українська влади ніколи не опублікує: у 2016 році в Україні народилося 397 тисяч людей, а померло 583 тисячі, зокрема майже 3 тисячі дітей віком до 1 року. Автори телеграм-каналів роблять висновок, що проти «народу Донбасу» здійснювали справжній геноцид.

Уривки з бюлетеня, опубліковані телеграм-каналами

Проте це — неправда. Демографічна статистика в Україні доступна у відкритих джерелах, а перевищення смертності над народжуваністю не пов’язане з діяльністю лабораторій.

Статистичний бюлетень виявився настільки «таємним», що його давно опублікували на сайті Головного управління статистики у Луганській області. На тому ж сайті можна подивитися випуски за 2018-2021 роки.

Щоправда, загальної статистики природного руху населення в Україні у цьому бюлетені немає. Всеукраїнська статистика доступна на сайті Державної служби статистики. Наведені дані по смертності та народжуваності за 2016 рік коректні. А от зроблені пропагандистами висновки — ні.

Значне перевищення рівня смертності над народжуваністю — це стала демографічна тенденція для всієї України ще з 1990-х років. Найпоширеніші причини смерті українців — серцево-судинні та онкологічні захворювання. До речі, від цих же хвороб найчастіше помирають люди по всьому світу.

У Національній академії наук (НАН) України пояснюють зменшення народжуваності кількома чинниками. По-перше, через економічні складнощі українці не можуть дозволити собі мати двох і більше дітей. По-друге, змінилася репродуктивна поведінка жінок: спочатку вони здобувають освіту та будують кар’єру, а вже потім створюють сім’ю та планують дітей. По-третє, в Україні є статевий дисбаланс на користь жінок у вікових групах старше 35 років: чоловіки частіше помирають на небезпечних виробництвах, стають жертвами у ДТП та скоюють більше самогубств.

У Рубіжному справді розташований клініко-діагностичний центр «Фармбіотест». Утім, це не «небезпечна біолабораторія». На базі центру працювала лабораторія, яка пропонувала замовникам проводити клінічні випробування (1-4 фази) відповідно до міжнародних та національних норм. Брати участь у клінічних випробуваннях можуть тільки добровольці

На сайті Державного експертного центру при МОЗ можна знайти інформацію про клінічні випробування в Україні. У «Фармбіотест» проводили дослідження звичайних медичних препаратів. Наприклад, таблеток «АДЕНІЗ-Н» для людей із підвищеним артеріальним тиском чи «ДИКОР ЛОНГ» для лікування стенокардії та тяжкої хронічної серцевої недостатності. 

Раніше ми вже спростовували схожий фейк про «біолабораторію» на базі заводу «Мікрохім» у Рубіжному.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний