ФЕЙК: На Запорізькій АЕС немає російської військової техніки, рф не порушує норми міжнародного права

ФЕЙК: На Запорізькій АЕС немає російської військової техніки, рф не порушує норми міжнародного права

30 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
416

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа намагаються переконати, що на ЗАЕС немає воєнної техніки рф. Пропагандистський канал «Война с фейками» пише, ніби на ролику зі станції, який зняли під час візиту місії МАГАТЕ, видно вантажівки військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту, які «забезпечують безпеку АЕС». І це не викликає запитань чи обурення у представників МАГАТЕ.  

Це неправда. 6 вересня, після візиту місії на ЗАЕС, МАГАТЕ опублікувала доповідь про ситуацію на станції. У звіті вказано, що на АЕС порушено 7 правил ядерної безпеки. Зокрема вказують на присутність не тільки військових транспортних засобів, а й військового персоналу та техніки в різних місцях на ЗАЕС. Конкретно згадують кілька військових вантажівок на першому поверсі турбінних залів блоків 1 і 2, а також військові транспортні засоби, розміщені під естакадою, що з’єднує реакторні блоки.

Військова техніка на першому поверсі турбінного залу 2 енергоблоку ЗАЕС. Фото зі звіту МАГАТЕ

Це неправда, що російська техніка не цікавить місію МАГАТЕ. У доповіді МАГАТЕ чітко вказує, що транспортні засоби необхідно прибрати із зон, де вони можуть заважати роботі систем безпеки та обладнання. 

Тут же МАГАТЕ зазначає, що підтримка всіх систем безпеки ЗАЕС у штатному режимі та працездатності системи фізичного захисту є результатом зусиль персоналу станції. «Однак ці зусилля здійснюються за дуже складних обставин, коли на місці присутні військовий персонал і техніка, а також представники Росатома», — йдеться у доповіді. 

«Не викликає обурення» російська військові техніка на ЗАЕС тільки у рф. Ще у серпні ЄС, США та понад 40 інших країн оприлюднили спільну заяву, в якій засудили розміщення російського військового персоналу та озброєння на ЗАЕС. 

У Генштабі ЗСУ повідомиляли, що напередодні візиту експертів МАГАТЕ росіяни вивозили військову техніку зі станції. Близько 100 одиниць перевезли на завод «Атоменергомаш», решту розосередили в найближчих населених пунктах. 

Те, що росія розміщує військову техніку на самій ЗАЕС та поблизу неї, підтверджують дані британської розвідки. 25 серпня Міноборони Великої Британії опублікувало супутникові знімки ЗАЕС, на яких видно російські БТР та вантажівки за 60 метрів від реактора станції.

Військова техніка рф на ЗАЕС, 21 серпня 2022 року. Джерело: британська розвідка

Ще у серпні CNN верифікували відео, на якому видно, що росіяни розташували військову техніку в машинному залі ЗАЕС. На кадрах видно один із 6 турбінних залів, у якому російські військові вантажівки стоять за трохи більш ніж 130 метрів до реактора. 

Російські військові вантажівки на ЗАЕС. Джерело: CNN 

Того ж місяця видання The Insider оприлюднило відео, на якому російські військові вантажівки заїжджали на територію АЕС та залишали невідомий вантаж. Джерела видання повідомляли про замінування машинної зали.

Також відомо, що російські РСЗО стріляють із території ЗАЕС. 3 вересня видання The Insider оприлюднило відео, на якому видно роботу російської реактивної артилерії безпосередньо поруч зі станцією. Представники Пентагону теж підтвердили, що росіяни ведуть вогонь із зони навколо ЗАЕС.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний