ФЕЙК: Надзвичайні повноваження президента під час війни — доказ конфлікту між Залужним та Зеленським

ФЕЙК: Надзвичайні повноваження президента під час війни — доказ конфлікту між Залужним та Зеленським

14 Лютого 2023
FacebookTwitterTelegram
554

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

30 січня в телеграм-каналах поширили інформацію, що Андрій Єрмак визнав в інтерв’ю, що всі рішення по воєнній ситуації приймає не Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, а Ставка Верховного Головнокомандувача, сформована Офісом президента. Відсутність у Головнокомандувача можливості самостійно ухвалювати рішення без Ставки — це нібито доказ існування конфлікту між Зеленським та Залужним.

Однак це — фейк. Повноваження Президента України завжди були вищими за Головнокомандувача ЗСУ, це не нововведення Президента Зеленського. Інакше кажучи, ієрархія цих відносин не може бути доказом існування конфлікту між Зеленським та Залужним.

За Конституцією Президент України є Верховним Головнокомандувачем ЗСУ. У статті 7 Закону «Про Збройні Сили України вказано, що в особливий період Президент може здійснювати керівництво ЗСУ через Ставку Верховного Головнокомандувача. Положення про Ставку було в цьому законі ще з 2000 року. Із того ж року в Законі «Про оборону України» з’явилося положення про Ставку, також там зазначено, що пропозиції про утворення Ставки та її складу подаються РНБО на розгляд Президенту і вводяться в дію Указом Президента.

24 лютого 2022 року у зв’язку з повномасштабним вторгненням Володимир Зеленський затвердив формування Ставки, до якої увійшли представники як сектору безпеки і оборони (Головнокомандувач, Міноборони, СБУ, МВС тощо), так й інших органів (МЗС, Верховна Рада, Мінінфраструктури та ін.). Головою Ставки є Президент.

У законодавстві немає жодних механізмів, за допомогою яких Головнокомандувач ЗСУ міг би самостійно, без підтримки Президента, вирішувати всі питання по воєнній ситуації. Крім того, саме Президент може призначити військового на посаду Головнокомандувача або ж звільнити його.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний