ФЕЙК: Наказ Міноборони про скасування рішень ВЛК, виданих після 2022 року

ФЕЙК: Наказ Міноборони про скасування рішень ВЛК, виданих після 2022 року

27 Серпня 2024
FacebookTwitterTelegram
457

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото наказу №413 нібито від Міністерства оборони України за 29 липня 2024 року, у якому наказують визнати недійсними рішення військово-лікарських комісій. Йдеться про рішення ВЛК, прийняті після 2022 року в Київській, Львівській, Житомирській, Вінницькій та Одеській областях. Зважаючи на «недійсні рішення», військовозобов’язаних та виключених з обліку чоловіків тепер буцімто мають повторно відправляти в найближчі територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).

Це — фейк. «Наказ» Міноборони підробили, що доводять численні помилки в документі. 

Скриншот публікації

Міністерство оборони не публікувало таких наказів на офіційному сайті. На сторінці Міністерства оборони ми знайшли лише один наказ № 413 за 2020 рік, і він не стосується рішень ВЛК. Вперше фейковий документ опублікував адвокат Тарас Никифорчук, який у своєму каналі неодноразово поширював маніпулятивні відео з клікбейтними заголовками.

Так званий «документ» підробили, на що вказують численні помилки. По-перше, фейкомети написали неправильну дату, номер документа та додали зайві пунктуаційні знаки в реченні — «Положення про Міністерство оборони (України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року МЕ 730)». 

У тексті посилаються на постанову Кабміну №730, яку справді прийняли у 2016 році. Однак цією постановою лише внесли зміни до оригінальної постанови № 671. Тож правильно було б послатися на оригінальний документ — «Положення про Міністерство оборони України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року № 671. Або ж вказати, що версія документа за 2016 рік є редакцією положення 2014 року, як це вже робило Міноборони в інших наказах.

По-друге, у підробці є інші помилки правопису, яких навряд би припустилися в справжньому наказі. Так, автори фейку пишуть в одному випадку ТЦК і ВЛК великими літерами, а в іншому маленькими, що неправильно. Також у першому пункті наказу написали «областних» (українською правильно «обласних»), а в другому пункті неправильно поставили кому «… документації виданої, у той же період». 

Так званий «наказ» із помилками, який поширюють у мережі

Ми звернули увагу і на підписанта документа. Спершу ним вказують міністра оборони Рустема Умєрова, а ниже біля QR-коду підписувачем вже називають Олега Колісника. Якщо порівняти оригінальні накази Міноборони з підробкою, можна побачити, що ім’я підписувача та автора на справжніх наказах збігаються. 

До того ж керівником Центральної військово-лікарської комісії ЗСУ, у написанні якої також припустилися помилки, є Мірошниченко Дмитро Ігорьович. Тож він і мав підписувати від імені ЦВЛК такий наказ, а не Колісник Олег, який є начальником Головного військового клінічного госпіталю.

Приклад оригінального наказу Міноборони України

12 вересня 2023 року Президент України увів у дію рішення РНБО «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України». Згідно з рішенням, Кабінет Міністрів мав створити робочі групи з перевірки рішень МСЕК та ВЛК, які встановлювали інвалідність та визначали непридатність військовозобов’язаних до служби з 24 лютого 2022 року. До таких робочих груп мали увійти представники різних органів влади та експертних інституцій. 

Однак не у всіх регіонах процедуру розпочали одночасно. До прикладу, у Києві за наказом міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка перевірку ВЛК запустили лише 1 березня 2024 року. Проте Міністерство охорони здоров’я не повідомило про кількість скасованих рішень ВЛК у звіті щодо результатів перевірки. Інформацію про кількість скасованих рішень ВЛК ми також не знайшли й щодо інших регіонів.

Окрім робочих груп МОЗ, перевірками рішень ВЛК також займається Національна поліція. За словами керівника Головного слідчого управління Максима Цуцкірідзе, станом на лютий 2024 року в результаті перевірок у регіонах правоохоронці скасували близько 1200 рішень центральної ВЛК та регіональних ВЛК про непридатність до служби. Такі перевірки відбуваються в індивідуальному порядку та охоплюють усі регіони України.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний