ФЕЙК: Названа група крові, власників якої вбиває коронавірус | VoxUkraine

ФЕЙК: Названа група крові, власників якої вбиває коронавірус

20 Квітня 2020
FacebookTwitterTelegram
1482

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Ще у березні ряд українських ЗМІ із посиланням на дослідження китайських вчених повідомили, що люди з ІІ групою крові (А type) більш схильні захворіти на коронавірус, у той час як люди з І групою (O type) – найменш схильні.

Таке дослідження справді було. Перша його версія була опублікована 16 березня на сайті MedRxiv, а друга – 27 березня

Але, по-перше, на сайті MedRxiv представлені нерецензовані статті. Це означає, що статті, які там викладені – це попередні дослідження, які ще не пройшли peer review іншими незалежними вченими з відповідної галузі науки. Допоки стаття не рецензована, вважати її результати абсолютною істиною не варто.   

По-друге, в оновленій версії у вступі до статті автори наголосили, що результати їх дослідження ще зарано використовувати у клінічній практиці, а зв’язок групи крові з ризиком захворіти на коронавірус потребує подальшого глибшого дослідження.   

По-третє, дослідження проводилось на вибірці з 2173 пацієнтів (1775 активних пацієнтів і 206 мертвих) з підтвердженим коронавірусом з Вуханю та Шеньчженю. Частки інфікованих за групами крові були розподілені так: 37,75% – ІІ група; 26,42% – ІІІ група; 10,03% – IV група; 25,80% – І група  

Частка здорових людей з різними групами крові визначались на основі аналізу 3694 осіб: 32,16% – ІІ група; 24,90% – ІІІ група; 9,10% – IV група; 33,84% – І група.

Тобто, ймовірність для І групи крові справді виходить найнижчою, а для ІІ групи – найвищою.

У той же час, на наступний день після публікації дослідження з’явилась критика: вибірка у 2000 пацієнтів замала для висновків про майже 180 тис. хворих у світі (на дату публікації).

Знову ж таки, це лише попереднє дослідження, яке на сьогоднішній день досі не рецензоване, а отже, його результатам зарано довіряти. 

Щоб реально вберегтись від коронавірусу, незалежно від групи крові, потрібно дотримуватись самоізоляції, часто мити руки, не торкатись обличчя, утримувати дистанцію 1,5-2 метри і підтримувати свій імунітет – вести здоровий спосіб життя та уникати стресу.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний