ФЕЙК: Небезпечність коронавірусу перебільшена у 20-35 разів | VoxUkraine

ФЕЙК: Небезпечність коронавірусу перебільшена у 20-35 разів

Photo: Лєна Шуліка, VoxUkraine
17 Червня 2020
FacebookTwitterTelegram
3321

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook.

У цьому матеріалі автор Ігор Каганець посилається на нерепрезентативне дослідження в одному з округів США, яке, до того ж, не пройшло процес рецензування, внаслідок чого не може вважатися науково підтвердженим. Окрім цього, у тексті оминаються коментарі експертів із протилежною точкою зору, наведені в оригіналі статті для балансу. Спростовуємо неправдиві та маніпулятивні тези.

«Офіційним рівнем смертності від коронавірусу в США вважається 4,1%, але дослідники Стенфорда заявили, що він становить всього від 0,12% до 0,2%, що менше сезонного грипу. Дослідження показало, що коронавірус SARS-CoV-2 потенційно набагато менш смертоносний для всієї популяції, ніж вважалося спочатку»

Інші дослідники у тій же статті поставили під сумнів репрезентативність дослідження для решти США, оскільки воно було проведене виключно серед жителів графства Санта-Клара. Оскільки новий коронавірус може бути більше чи менше поширений у різних регіонах, нерепрезентативне дослідження не дає надійних висновків щодо показників смертності. 

«Виходячи з кількості людей, які вже мають антитіла, ймовірно, що на початку квітня в окрузі Санта-Клара було заражено від 48000 до 81000 людей. Тобто людей з уже сформованим імунітетом виявилося у 40–70 разів більше»

Досі немає жодних досліджень, які свідчать про те, що наявність антитіл до SARS-CoV-2 надає людині імунітет проти повторного зараження. Тому поки неможливо говорити про сформований імунітет у тих, хто переніс COVID-19. 

«Згідно з даним дослідженням, наближення до колективного імунітету відбувається швидше, ніж очікувалося»

Цю цитату з оригінальної статті вирвано із контексту та неточно перекладено. The Guardain пише, що “дехто інтерпретує результати цього дослідження як доказ того, що ми наближаємося до колективного імунітету”. І одразу зазначається, що інші науковці, які не брали участь у дослідженні, закликають не робити поспішних висновків на основі лише одного дослідження. 

І навіть якщо взяти до уваги ці результати, то виходить, що всього приблизно 2,5-4,2% усього населення округу Санта-Клара має антитіла до нового коронавірусу. У той час поняття “колективний імунітет” передбачає, що імунітет до захворювання повинен бути у 70-90% населення. Хоча знову ж таки, у випадку COVID-19 наявність антитіл не означає, що людина не може захворіти повторно

«99,5% людей, які заразилися коронавірусом, не мають жодних симптомів хвороби або мають легкі симптоми»

У цій тезі автор посилається на думку німецького професора Сухаріта Бхакді. На основі яких досліджень професор дійшов такого висновку — невідомо, однак у ВООЗ говорили про 80% хворих, які переносять COVID-19 без ускладнень та не потребують госпіталізації. 

Водночас деякі дослідження свідчать про те, що заразитися новим коронавірусом можна і від людини, яка переносить COVID-19 безсимптомно. У той же час у будь-кого із заражених можуть розвинутися важкі симптоми та ускладнення.

«Дослідження підтверджує думку, що коронавірусна паніка і карантин не мали об’єктивних підстав»

Оскільки дослідження не є репрезентативним і поки що не пройшло процес наукового рецензування, воно не підтверджує думку про безпідставність карантину.

Інше дослідження, проведене за даними 129 країн світу, доводить: обмежувальні заходи показали високу ефективність у стримуванні поширення коронавірусу та зменшенні кількості смертей. Ефект від карантинних обмежень виявився більшим у країнах, де вони були введені швидше. 

Наприклад, ранні та жорсткі обмежувальні заходи у Новій Зеландії (обмеження на публічні заходи й масові зібрання, роботу шкіл і підприємств, вихід на вулицю без нагальної потреби), які були введені, коли в країні були лише одиничні випадки захворювання, дозволили знизити потенційний рівень летальності приблизно на 90%. Іншими словами, у Новій Зеландії, показники летальності від COVID-19 могли би бути у 10 разів вищими за відсутності жорстких обмежувальних заходів.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний