ФЕЙК: Німецький вірусолог Штефан Ланка довів, що вірусологія — не наука

ФЕЙК: Німецький вірусолог Штефан Ланка довів, що вірусологія — не наука

31 Липня 2021
FacebookTwitterTelegram
1377

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео, авторка якого стверджує, що вірусологія — це псевдонаука, а наукових підстав вважати COVID-19 вірусом не існує. Вона розповідає про “дослідження” німецького вченого та вірусолога Штефана Ланки. Він нібито спростував усі методи, якими вірусологи доводять існування вірусів. Однак так зване “дослідження” — це лише стаття з припущеннями Ланки, яку не опублікувало жодне авторитетне наукове видання. 

Штефан Ланка раніше неодноразово поширював конспірологічні та антинаукові твердження. Наприклад, стверджував, що вірусу кору не існує. Інші дослідники засуджували його за непрофесіоналізм. Ланка — призер антинаукових премій, зокрема “Золотої дошки” від GWUP за найбільш антинаукову нісенітницю року. Ланка заперечує наявність будь-яких вірусів. Окрім тверджень про штучність кору та коронавірусу, Ланка не визнає, що ВІЛ викликає СНІД. Він вважає, що СНІД винайшли, щоб випробовувати препарати на гомосексуальних чоловіках.

Більшість тез із цього відео неправдиві. Спростовуємо головні з них.

Хибна теза: Вчені досі не змогли виділити SARS-CoV-2 та секвенувати його геном

Це неправда. Завдяки постулатам Коха (методики вірусології та мікробіології для визначення зв’язку мікроорганізму та хвороби) вчені змогли виділити SARS-CoV-2. Також вчені виділяли вірус із заражених та заражували ним приматів. Окрім того, Національний інститут алергії та інфекційних хвороб США опублікував фотографії з-під мікроскопа з зображенням SARS-CoV-2.

Хибна теза: Те, що називають вірусом SARS-CoV-2, насправді просто екзосоми

Цей фейк ми вже спростовували раніше. Екзосоми та новий коронавірус SARS-CoV-2 — це різні речі. Екзосоми — це позаклітинні везикули (клітинні органели), які переносять між клітинами нуклеїнові кислоти, протеїни, ліпіди. Тому якщо клітина інфікована вірусом, то її екзосоми можуть інфікувати інші клітини, переносячи компоненти вірусу — мікроРНК та білки.

Хибна теза 3: Епідеміологічні спостереження не можуть доводити наявність епідемії

“Те, що багато людей захворіли водночас, не означає, що це епідемія”, — йдеться у відео. За словами авторки, епідеміологія просто фіксує факт зараження, а не вказує причину цих симптомів, тому не може доводити наявність епідемії. Це неправда. 

Епідеміологія вивчає, як часто певні захворювання виникають у групах населення та чому це трапляється. Серед іншого, вона досліджує причинно-наслідкові зв’язки, поширення та спалахи інфекцій, передбачає спостереження за хворими та порівняння ефектів лікування, наприклад, в клінічних випробуваннях.

Епідеміологія допомагає побудувати модель розвитку хвороби і спрогнозувати шляхи її подолання. Тому епідеміологічні дослідження можуть вважатися науковими доказами наявності епідемії.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний