ФЕЙК: Нобелівський лауреат заявив, що його змушували підробляти статистику по COVID-19 | VoxUkraine

ФЕЙК: Нобелівський лауреат заявив, що його змушували підробляти статистику по COVID-19

20 Квітня 2021
FacebookTwitterTelegram
940

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Користувачі мережі поширюють цитату, яку приписують лауреату Нобелівської премії миру доктору Денісу Муквеге з Конго. У ній йдеться, ніби він покинув групу з реагування на COVID-19, бо його попросили сфабрикувати статистику захворюваності. 

«Я у жодному разі не хочу забруднити свою Нобелівську премію миру за гроші — нам наказали називати будь-яку хворобу коронавірусом і будь-яку смерть визначати як спричинену коронавірусом. Крім цього, мене засмутило, що жоден із понад 100 зразків не показав позитивного результату. У мене є кар’єра, яку я мушу захищати, і я конголезець по крові. Розбагатіти брехнею — це гріх перед Богом, я йду», — таку цитату приписують доктору Муквеге у фейкових дописах. 

Це неправда — Муквеге не робив такої заяви. 

Цей фейк уже спростовували незалежні фактчекери з Reuters. Доктор Муквеге — це гінеколог з Конго, який лікував жінок, що постраждали від зґвалтувань озброєних повстанців. У 2018 році його разом з правозахисницею Надією Мурад нагородили Нобелівською премією миру за «їхні зусилля задля припинення використання сексуального насильства як зброї під час війни та збройного конфлікту». 

10 червня 2020 року доктор Муквеге опублікував заяву, у якій оголосив про свою відставку з роботи у Міжвідомчій комісії та Комісії з питань охорони здоров’я, яка була створена в конголезській провінції Південна Ківу через пандемію COVID-19. Заява опублікована на вебсайті Фонду Панзі, який був заснований доктором Муквеге та підтримує його роботу в лікарні Панзі. У заяві Муквеге пояснює причини своєї відставки: проблеми з реалізацією стратегії реагування, яку він розробляв; неефективність тестування та впровадження профілактичних заходів.

Муквеге заявив: «Ми перебуваємо на початку експоненціальної епідеміологічної кривої, тому більше не можемо застосовувати лише профілактичну стратегію. Тому я вирішив піти з посади заступника голови багатогалузевого Комітету з питань реагування на коронавірус у нашій провінції та голови Комісії з питань охорони здоров’я, щоб повністю присвятити себе лікуванню напливу пацієнтів у лікарні Панзі»

У твіттері доктор Муквеге написав, що цитати, які йому приписують у соціальних мережах, фейкові. Його справжні заяви можуть з’являтися лише в соцмережах та на сайтах, пов’язаних з його роботою. 

Скриншот твіта Деніса Муквеге

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний