ФЕЙК: Нові штами вірусу не виникають упродовж однієї епідемії

ФЕЙК: Нові штами вірусу не виникають упродовж однієї епідемії

31 Серпня 2021
FacebookTwitterTelegram
563

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють публікацію про те, що нові штами не можуть виникати впродовж однієї епідемії. Про це написала у Facebook користувачка Наталія Ніколаєва, яку називають колишньою начальницею медичної служби полку Національної гвардії України. “Один новий мутований штам — одна епідемія. Нова. Інша”, — йдеться у дописі. Крім цього автори статті стверджують, що вакцини проти COVID-19 неефективні проти штаму Лямбда. Однак обидва твердження неправдиві. 

Допис у Facebook

Усі віруси з часом мутують, SARS-CoV-2 — не виняток. Експерти ВООЗ розповідають, що деякі зміни можуть вплинути на властивості вірусу, наприклад, наскільки легко він поширюється, який ступінь тяжкості захворювання викликає, наскільки ефективною буде вакцина, ліки та засоби діагностики тощо.

Натомість Наталія Ніколаєва пише, що “обкатаний” імунною системою людини при передачі від організму організму штам стає менш агресивним” і переходить “в розряд сезонних”. Це не завжди так: нові штами вірусів можуть бути більш небезпечними. Наприклад, штам коронавірусу Дельта майже вдвічі заразніший за попередні варіанти. І він може викликати більше ускладнень, ніж попередні варіанти.

У Центрах з контролю та профілактики захворювань США пояснюють, що найкращий спосіб уповільнити появу нових варіантів — боротися з поширенням інфекції. Для цього треба дотримуватися заходів особистої безпеки під час пандемії і щепитися проти COVID-19. Хоча жодна вакцина не дає 100% захисту, вона значно зменшує ризик госпіталізації або смерті від COVID-19.

Новий штам — це не новий вірус, вони можуть виникати протягом пандемії

SARS-CoV-2 змінився протягом пандемії. Коли вірус заражає клітини організму людини, він робить копії своєї РНК (генетичного матеріалу), це природний механізм розмноження та прагнення до виживання. Якщо трапляється помилка копіювання, РНК змінюється. Це і є мутація. Ці зміни відбуваються випадково та неконтрольовано. 

Але це нормальна частина життєдіяльності будь-якого вірусу. Наприклад, людям потрібно щорічно робити щеплення від грипу, бо віруси грипу мутують з року в рік. Цьогорічний вірус грипу відрізняється від того, який циркулював минулого. Але це той самий вірус. Про те, як мутації вірусу грипу ускладнюють виготовлення вакцини, ми розповідали в цьому матеріалі.

Існує чотири типи вірусів грипу: A, B, C і D. Віруси грипу A та B людини викликають сезонні епідемії хвороб (відомі як сезон грипу). Віруси грипу А — єдині віруси грипу, які, як відомо, викликають пандемії грипу, тобто глобальні епідемії. Пандемія може виникнути, коли з’явиться новий і зовсім інший вірус грипу А, який одночасно заражає людей і має здатність ефективно поширюватися між людьми.

Щодо трьох пандемій грипу — іспанського, гонконзького та свинячого — то їх спричинили три різні віруси грипу, а не штами одного вірусу. Іспанський (1918 рік) — вірус А (H1N1) з генами пташиного походження, гонконзький (1968 рік) — вірус грипу А (H3N2), свинячий (2009) — новий грип А (H1N1)

Вирізняють чотири штами грипу, які активно циркулюють між людьми у наші часи: A/H3N2, A/H1N1 та два варіанти B. Ці віруси щороку поширюються сезонно через явище, відоме як антигенне дрейфування: вони еволюціонують достатньо, щоб уникнути імунної системи людини, але недостатньо, щоб перетворитися на абсолютно нові версії вірусу. 

Про стійкість штаму Лямбда до вакцин поки йдеться тільки в нерецензованих дослідженнях

Лямбду вперше виявили в Перу наприкінці 2020 року. Нерецензоване японське дослідження показує, що цей варіант дуже заразний і більш стійкий до вакцин проти COVID-19. Але воно ще не пройшло процесу наукової перевірки, його результати вважаються попередніми.

У лабораторних експериментах дослідники виявили, що мутації білка допомагають вірусу протистояти нейтралізації вакциною, а також роблять штам більш заразним. Поки незрозуміло, чи є цей варіант більш небезпечним, ніж Дельта. Але старший науковий співробітник Кей Сато з Токійського університету вважає, що Лямбда може бути потенційною загрозою для суспільства. 

Поки що ВООЗ не бачить у штамі Лямбда небезпеки й класифікує його як “такий, що викликає інтерес” або “варіант під наглядом”. Наразі варіанти Альфа, Бета, Дельта і Гамма вважаються більш небезпечними. Дані про штам Лямбда поки що обмежені, інформацію про неї надають переважно фахівці з Південної Америки.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний