ФЕЙК: Новонародженим проколюють п’ятки та збирають кров на папір, щоб визнати їх неживими

ФЕЙК: Новонародженим проколюють п’ятки та збирають кров на папір, щоб визнати їх неживими

16 Червня 2021
FacebookTwitterTelegram
4328

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що новонародженим немовлятам проколюють п‘ятку та відправляють документи за кордон. Розповідають про те, що таким чином новонароджений визнається «неживим акаунтом».

Зображення, які поширюють у контексті допису

Але це — фейк

На зображенні — генетичний скринінг або «п’ятковий тест» для новонароджених. Тоді роблять забір капілярної крові з п’ятки малюка і наносять її спеціальний на тест-бланк. Це є частиною неонатального скринінгу. Зазвичай його проводять на 2-3 день життя дитини, але можуть і після виписки з пологового будинку. 

Для аналізу використовують тест-бланк зі спеціального фільтрувального паперу. Медичний персонал рівномірно пропитує його невеликою кількістю крові з двох боків і заповнює супровідний бланк. Бланк висихає і його відправляють у національні медико-генетичні центри.

Сьогодні в Україні новонародженим дітям проводять неонатальний скринінг на 4 спадкові хвороби обміну речовин — це фенілкетонурію (ФКУ), вроджений гіпотиреоз, муковісцидоз (МВ), адреногенітальний синдром (АГС). Рекомендації щодо проведення скринінгу є в клінічних настановах від МОЗ, але процедура не є обов’язковою. Раннє виявлення захворювання допомагає почати боротьбу з ним та запобігти гострим проявам.  

Педіатр, неонатолог Наталія Ляш у поясненні для Ліга.Life підкреслює, що своєчасне виявлення цих хвороб значно знижує ризик інвалідизації та порушення інтелектуального розвитку.

Муковісцидоз спричиняє порушення роботи органів дихальної системи і шлунково-кишкового тракту. Причина криється у тому, що порушується вироблення екзокринного секрету. Це призводить до того, що слиз в організмі стає дуже в’язким що призводить до закупорки і збоїв у роботі багатьох органів. 

Фенілкетонурія – спадковий дефіцит ферменту, що відповідає за обмін амінокислот, а саме розщеплення фенілаланіну. Ця речовина міститься у багатьох продуктах і є необхідною для нормальної роботи організму. Однак, якщо ця амінокислота не розщеплюється і накопичується, то вона пошкоджує центральну нервову систему. Основні наслідки фенілкетонурії – порушення інтелектуального розвитку (фенілпіровиноградна олігофренія). Сказати, що та чи інша дитина має фенілкетонурію неможливо, тому необхідно зробити неонатальний скринінг. Фенілкетонурія піддається лікуванню. Якщо хворобу виявити на відразу після народження, то лікування є вельми успішним. Так, дитина дотримується спеціальної дієти.

Адреногенітальний синдром – це спадкова хвороба, зумовлена дефектом роботи наднирників. Це призводить до зниження рівня гормону кортизолу та альдостерону, а також до надлишку андрогенів – чоловічих статевих гормонів. Оскільки причина цих станів криється у гормональному дисбалансі, хворобу можна лікувати.

Вроджений гіпотиреоз – захворювання, що характеризується повним або частковим порушенням роботи щитівки. Небезпека полягає у тому, що в період бурхливого розвитку центральної нервової системи погіршення роботи щитівки може призвести до порушення інтелектуального розвитку. Причина – гормональний дисбаланс. Якщо вчасно не провести корекцію гормонів, це може призвести до інтелектуального дефіциту (кретинізму).

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний