ФЕЙК: NYT опублікувала репортаж про те, що в українському Святогірську чекають на повернення росіян

ФЕЙК: NYT опублікувала репортаж про те, що в українському Святогірську чекають на повернення росіян

30 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
808

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соцмережах пишуть, ніби The New York Times опублікувало статтю про те, що в українському місті Святогірськ на Донеччині більшість жителів — проросійські. Вони начебто чекають на повернення росіян та «русского мира», а українців називають «окупантами». У дописах вказують, ніби жителі Святогірська вказують, що руйнування у місті спричинили українські обстріли.

Це неправда. NYT не писало, що більшість містян мають проросійські погляди та вважають українців окупантами. 

Скриншот фейкового допису 

Українські війська звільнили місто Святогірськ 12 вересня, до цього місто пробуло в російській окупації 3 місяці. Фото, яке видно на скриншотах статті NYT у дописах, це насправді ілюстрація до статті під заголовком «Сіра зона лояльності розколола звільнене українське місто», яка вийшла 8 грудня. У ній йдеться про життя в деокупованому Святогірську та містян, які повертаються додому.

NYT не пише, що більшість жителів Святогірська має проросійські погляди чи чекає на російську армію

Автор пише, що російська церква та телебачення роками пропагували на сході України лояльність до Кремля. І мирні жителі, які повертаються до Святогірська, ставляться до сусідів, що лишалися, із підозрою. «Підозри настільки високі, що жителі навіть не погоджуються, яка сторона, росія чи Україна, несе відповідальність за обстріли, які вразили різні квартали міста, пошкодивши будинки та вбивши кілька десятків людей», — йдеться у статті. Автор додає, що місцева влада визнає цю проблему і сподівається, що місцеві з проросійськими поглядами зрозуміють, що помилялися.

У статті згадують, що Печерський монастир, лояльний до російської православної церкви, додав місту репутацію проросійського. Це посилюється тим, що на Донбасі москва десятиліттями просувала радянську ностальгію. 

«Пропаганда, особливо на телебаченні, допомогла Кремлю вплинути на деяких російськомовних цивільних на сході, навіть якщо вона неправдиво зображує регіон фактично частиною hосії та посилається на нібито утиски російськомовних там як виправдання для вторгнення», — пише NYT.

Видання наводить коментарі місцевих, які вважають, що більше людей з проукраїнськими почуттями повернеться навесні, коли потеплішає, що послабить місцеві настрої щодо росії.

Далі у статті пишуть, що Київ українські спецслужби почали операції з викоренення російських агентів у церкві, чим викликали осуд москви. А Володимир Зеленський нещодавно запропонував оголосити поза законом лояльну до Москви філію Української православної церкви, щоб росія не змогла «послабити Україну зсередини».

NYT наводить коментар монаха місцевого коментаря: «”Західна Україна думає по-своєму, а Донбас — по-іншому”, — сказав один із монахів монастиря, який також відмовився назвати своє ім’я. Західних він порівняв з «окупантами. Літній чоловік, який сидів у кафе Bouchée, зробив те саме, порівнявши звільнення міста Україною з іншою “окупацією”». Але NYT не пише, що більшість місцевих у Святогірську називають українців окупантами чи дотримують проросійських поглядів. 

NYT не пише, що місцеві «однозначно указали на те, що руйнування у місті стали результатом українських обстрілів» 

Видання передає, що серед місцевих з проросійськими поглядами є люди, які попри очевидні докази протилежного вірять, ніби ударів завдавала українська армія. «Чернець монастиря звинуватив українців в обстрілі святині, внаслідок чого загинуло кілька людей, хоча було зрозуміло, принаймні за пошкодженнями, видимими зовні, що снаряди прилетіли з російського боку річки», — пише NYT. 

Але на противагу NYT наводить коментарі людей, які розуміють, що обстріли здійснювала росія, а якщо українські військові і змушені були стріляти, то лише бо росіяни окупували місто: «Мирослава відкинула заяви мешканців, які звинувачують українців у знищенні міста. “Вони люблять говорити, що “Україна стріляла з гори”, але вони б не стріляли, якби біля мого двору не стояло сім російських танків”, – сказала вона. Іржаві корпуси деяких із цих танків все ще знаходяться в її районі, розрізані українськими снарядами, так само, як і будинки навколо них, їхні панелі даху стукають на холодному вітрі. Вона повторила: “Вони б не стріляли”».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний