ФЕЙК: Один із нападників у «Крокус Сіті Хол» виявився українським громадянином

ФЕЙК: Один із нападників у «Крокус Сіті Хол» виявився українським громадянином

31 Березня 2024
FacebookTwitterTelegram
189

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Кремлівські телеграм-канали поширюють фото чеченського добровольця Абдул-Хакіма Шишані, який раніше воював на боці України, та заявляють, нібито він є громадянином України та був одним із чотирьох чоловіків, які розстрілювали цивільних у російському концертному залі «Крокус Сіті Хол».

Це — неправда. Насправді серед затриманих не було українських громадян. Натомість щонайменше троє із чотирьох нападників є громадянами Таджикистану.

Скриншот публікації

У січні 2023 року Головне управління розвідки України повідомляло про чеченських добровольців, які у складі Інтернаціонального легіону воювали в Бахмуті. Одним із них був Абдул-Хакім Шишані (Рустам Ажиєв) — герой ічкерійського народу, який до повномасштабного вторгнення в Україні керував групою «Аджнад аль-Кавказ» у Сирії. Однак немає підтверджень, що український паспорт, фото якого поширюють у мережі, справді належить Ажиєву. У грудні 2022 року в інтерв’ю «Кавказ. Реалии» Абдул-Хакім непрямо підтвердив, що він став українським громадянином, але відмовився пояснювати, яким чином.

22 березня 2024 року до приміщення російського концертного залу «Крокус Сіті Хол»  увірвалися озброєні чоловіки, які почали розстрілювати цивільних. Згодом у слідчому комітеті рф повідомили про 139 загиблих унаслідок стрілянини. 

Абдул-Хакім Шишані, про якого пишуть росіяни, насправді не був нападником у «Крокус Сіті Хол». Росіяни заарештували чотирьох інших чоловіків — Далерджона Мірзоєва, Саїдакрамі Муродалі Рачабалізода, Шамсидіна Фарідуні та Мухаммадсобіра Файзова. Щонайменше троє з них є громадянами Таджикистану. Тоді як громадянство четвертого підозрілого наразі невідоме. 

Один із них — Далерджон Мірзоєв — справді за зовнішністю трохи схожий на чеченського добровольця Абдул-Хакіма Шишані. Проте Мірзоєв є уродженцем Таджикистану, який до цього мав тимчасову реєстрацію в російському Новосибірську та працював таксистом. Він не має жодного стосунку до України, а всі заяви росіян про причетність українців до теракту є нічим іншим, як спробою приховати власні проблеми та вкотре дискредитувати Україну.

Фото чеченського добровольця Абдул-Хакіма Шишані. Джерело: «Кавказ.Реалии»

Затриманий уродженець Таджикистану Далерджон Мірзоєв. Джерело: ngs.ru

До того ж у Білому Домі наголосили, що Україна не причетна до теракту в росії. А відповідальність за теракт у «Крокус Сіті Хол» взяло на себе бойове угрупування «Ісламська держава» (ІДІЛ). Відповідальність останньої також підтвердили в уряді США та наголосили, що публічно та у приватних розмовах попереджали російських посадовців про неминучу атаку.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний